Rodzaje oprawek okularowych

Noszenie okularów, jeszcze kilka lat temu będące częstą przyczyną docinków na szkolnym podwórku, już dawno przestało być powodem do wstydu. Nowoczesne okulary są nie tylko doskonałym narzędziem do korygowania wad wzroku, ale także, dzięki pięknym oprawom, świetnym dodatkiem, który podkreśla urodę twarzy. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom oprawek okularowych i porównajmy ich wady oraz zalety.

Podstawowy podział oprawek okularowych opiera się o materiał, z którego są wykonane i sposób zabudowy szkieł – wyjaśnia specjalista z wrocławskiego Zakładu  Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Obecnie największą popularnością cieszą się lekkie i trwałe oprawy z  tworzyw sztucznych.

Oprawki okularowe z tworzyw sztucznych

Tego typu oprawki, potocznie nazywane plastikowymi, charakteryzują bardzo wysoką trwałością i stosunkowo niewielką wagą, co czyni je bardzo praktycznymi. Dodatkową zaletą tworzyw sztucznych jest łatwość formowania, dzięki czemu takie oprawki dostępne są w różnorodnych kształtach.

Zazwyczaj są grubsze od opraw metalowych, występują w różnych kolorach i przybierają fantazyjne kształty, co pozwala na odnalezienie modelu odpowiedniego dla praktycznie każdego kształtu twarzy. Dobry wybór wielkości i kształtu oprawek to niezwykle istotna kwestia – takie okulary korygują nie tylko widzenie, ale nawet drobne niedoskonałości w wyglądzie właściciela.

Wadą oprawek plastikowych może być brak nanośników, co niekiedy powoduje łatwiejsze ześlizgiwanie się okularów z nosa. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie okulary trzeba koniecznie przymierzyć, by upewnić się, że szerokość mostka jest wystarczającym zabezpieczeniem przed zsuwaniem.

Metalowe oprawki okularowe

Oprawki z metalu to rozwiązanie najbardziej klasyczne i do dnia dzisiejszego uznaje się je za bardziej eleganckie. Tego rodzaju oprawki są zdecydowanie węższe, a przez to mniej widoczne na twarzy, ale jednocześnie mniej trwałe. Podobnie jak oprawki z plastiku dostępne są w różnych kolorach i kształtach, jednak różnorodność jest tutaj nieco bardziej ograniczona. Ich wielką zaletą jest obecność nanośników, które pozwalają na dopasowanie okularów do każdego użytkownika.

Oprawki okularowe w wersji minimum

Nieprzemijającym zainteresowaniem cieszą się również okulary niemal pozbawione oprawek. W oprawkach typu patent soczewki połączone są ze sobą jedynie mostkiem i mocowane bezpośrednio do zauszników. Takie okulary są niemal niewidoczne, ale bardzo delikatne, toteż decydują się na nie zwykle dorosłe osoby o spokojnym trybie życia.

Innym rozwiązaniem są oprawki na żyłkę. Ten rodzaj oprawek okularowych posiada klasyczną zabudowę tylko w górnej części, natomiast od dołu soczewki podtrzymywane są na praktycznie niewidocznej żyłce. Okulary na żyłce są bardzo eleganckie, subtelne i lekkie, a jednocześnie odporniejsze od  patentek.

W ostatnim czasie na rynku optycznym pojawiły się także nowe rozwiązania. Coraz więcej producentów oferuje designerskie oprawki wykonywane z nietypowych materiałów, takich jak drewno czy kość słoniowa, wciąż mają one niewielki udział w ogólnej sprzedaży.

Materiał partnera