guziki

Prostota też ma znaczenie. Różne typy guzików

Guzik – mały przedmiot, stanowiący nieodłączny element garderoby – może mieć wiele oblicz. Wyróżniamy guziki o rozmaitych kształtach, rozmiarach, materiale wykonania i kolorach. Wszystkie z nich mają na celu jedno – łączyć estetykę i praktyczność.

Współczesny rynek dodatków krawieckich rozpieszcza bogactwem wyboru. Ogrom dostępnych produktów sprawia, że znalezienie odpowiedniego guzika staje się zadaniem niełatwym. Przed zakupem warto uświadomić sobie własne potrzeby. Jakiego typu guzika potrzebujemy? Jakimi cechami powinien się charakteryzować? Pamiętaj – czasem nawet drobny szczegół czyni różnicę. Aby ułatwić Ci wybór, prezentujemy podstawowe, najczęściej spotykane rodzaje guzików.

Guziki standardowe

Pod pojęciem ,,guzików standardowych” kryją się wszelkie ,,zwyczajne” guziki z tworzyw sztucznych. Można dokonać wśród nich wewnętrznego rozróżnienia – z uwagi na kolor, rozmiar czy liczbę dziurek. Ciekawa jest zwłaszcza ta ostatnia kwestia. Generalnie uważa się, że guziki z większa liczbą dziurek lepiej trzymają się materiału. Warto stosować je w odzieży, gdzie natężenie siły jest największe, na przykład w spodniach – radzi ekspert firmy KRAWGORS, wiodącego importera dodatków krawieckich z fabryk tureckich i tajwańskich. Guziki z mniejszą liczbą dziurek, np. jedną bądź dwoma, spotkamy w odzieży podlegającej mniejszym obciążeniom, jak bluzki czy koszule.

Guziki metalowe

Guziki metalowe same w sobie stanowią odrębną kategorię. Dlaczego? Znaczenie ma przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Nie trzeba być ekspertem aby stwierdzić, że metal gwarantuje wyższą wytrzymałość, niż zwyczajny plastik czy inne podobne tworzywo. Oczywiście nic nie jest doskonałe. W przypadku guzików z metalu musimy uważać, aby nie wdała się w nie korozja. Pod jej wpływem guzik niszczeje bardzo szybko – przestrzega przedstawiciel KRAWGORS. Wśród specyficznych cech guzików metalowych warto wymienić jeszcze jedną. Zamiast klasycznych dziurek, często są one zaopatrzone w specjalne ,,nóżki” od spodu, które ułatwiają montowanie guzików w ubraniu.

Guziki ozdobne

W przypadku guzików ozdobnych, jedną z kluczowych ról odgrywa estetyka. Guziki tego typu często wytwarza się z metalu, grawerowanego po wierzchniej stronie. Inną spotykaną praktyką jest obszywanie guzika ozdobnym materiałem. Do ekskluzywnych przykładów należą guziki (czy wręcz guzy!) ze złota, bądź też wyprawiane innymi, drogocennymi kamieniami. Tego typu rozwiązania nie są jednak dostępne dla ,,zwykłego Kowalskiego”. Poza tym, nie są też zbyt praktyczne… Guziki ozdobne to rozwiązanie w które powinniśmy zainwestować, jeśli zależy nam na estetyce naszego ubioru. Chodzi tu przede wszystkim o ubrania bardziej eleganckie, wyjściowe, w których chcemy podkreślić styl i design. W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych guzików zdobionych, niedrogich a zarazem praktycznych i modnych – podsumowuje specjalista KRAWGORS.

Materiał partnera