Kurtka na zimę – jaki materiał wybrać?

Zima i niskie temperatury, które jej towarzyszą wymagają zadbania o odpowiednie odzienie wierzchnie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, z jakiej tkaniny powinna być wykonana ciepła i komfortowa kurtka zimowa.

Jeśli zdecydowałaś, że już najwyższy czas, aby wymienić zimową garderobę i wybrać dla siebie nowe odzienie, to z pewnością już wiesz, że oferta dostępna na rynku jest niezwykle szeroka. Producenci prześcigają się w dostarczaniu konsumentom coraz to oryginalniejszych modeli. Jednak podczas wyboru okrycia zimowego nie można kierować się wyłącznie jego walorami estetycznymi. W końcu jego głównym zadaniem jest zapewnienie Ci ciepła w nawet najmroźniejsze dni czy ochrona przed najintensywniejszymi opadami śniegu. Rzeczą, na którą w pierwszej kolejni powinnaś zwrócić uwagę, jest materiał, z którego została wykonana kurtka. Poznaj ich różne rodzaje i wybierz ten, który idealnie sprawdzi się tej zimy.

Materiał wierzchni kurtki

To on powinien być sprawdzany w pierwszej kolejności. Na rynku znajdziesz kurtki na zimę damskie, które najczęściej zostały wykonane z poliestru, bawełny czy wełny. Ten pierwszy jest sztucznym materiałem, którego największym atutem jest wodoodporność. Choć jest relatywnie tani, to niestety nie pozwala skórze swobodnie oddychać w przeciwieństwie do kolejnej tkaniny, czyli bawełny. Bawełna to całkowicie naturalny materiał, który zagwarantuje Twojemu ciału komfort i wygodę. Z kolei wełna, oprócz swojej naturalności i umożliwienia skórze swobodnego oddychania, cechuje się także niezwykłą izolacją termiczną, która z łatwością zapewni Ci ciepło w nawet największe mrozy. Choć wełniane odzienia z reguły są odrobinę droższe, to już nawet najmniejszy jej dodatek do innych materiałów, z których wykonano wierzchnią powłokę kurtki, może znacząco zwiększyć jej jakość.

Wypełnienie kurtki

Wypełnienie kurtki jest bardzo częstym, jednak nie koniecznym elementem odzienia zimowego. Polega ono na umieszczeniu określonego typu dzianiny pomiędzy materiałem wierzchnim a podszewką. Pierwszym z nich jest ponownie poliester – najpopularniejszy i najtańszy. Kolejną propozycją jest wypełnienie wełniane, które znajdziesz w szczególności w kożuchach. Ostatnia możliwość to pierz lub puch, które zdecydowanie odradzane są alergikom. To naturalne materiały, które skutecznie chronią przed najniższymi temperaturami. Dodatkową ich zaletą jest umożliwienie skórze swobodnego oddychania, dzięki czemu unikniesz przegrzania.

Podszewka

Podszewka to już ostatni element Twojej kurtki zimowej, na który powinnaś zwrócić uwagę w trakcie zakupów. Producenci oferują różnorodne jej rodzaje – pikowane, podszywane czy wielowarstwowe. Bardzo wygodną opcją są podszewki odpinane, dzięki którym Twoja nowa kurtka sprawdzi się również późną jesienią czy wczesną wiosną. Jeśli chodzi o materiał, z którego są one wykonane, to najczęściej można spotkać ich syntetyczne rodzaje. Wiskoza i poliester to jedne z najpopularniejszych dzianin wykorzystywanych do uszycia podszewek. Warto także zwrócić uwagę na gramaturę tkaniny, która została użyta do produkcji kurtki, w szczególności materiału wierzchniego i omawianej podszewki. Dobrej jakości kurtki zimowe powinny posiadać gramaturę powyżej 150g/m2.


Materiał partnera