mężczyzna wiąże krawat

Krawaty męskie – między tradycją a nowoczesnością

Krawaty męskie znane są od dawna, oferując klasyczną męską elegancję w przystępny sposób. Wciąż nie jest jasne, jaka jest ich geneza. Wiadomo za to, że wyróżniamy dziesiątki ich różnych rodzajów, a za najbardziej ekskluzywne uchodzą krawaty jedwabne – najgładsze i najdelikatniejsze. Zastanawiasz się, jaki krawat dziś włożyć i czy na pewno warto? Zobacz poniżej, co trzeba wiedzieć o tych ozdobach!

Modne krawaty dla mężczyzn mają swoją bardzo bogatą historię. Krawaty pod wywodzą się najprawdopodobniej z siedemnastowiecznej Francji. W XVII wieku u żołnierzy chorwackich miał je dostrzec Ludwik XIV. W tym ujęciu nazwa “krawat” miałaby mieć korzenie właśnie w języku francuskim, pochodząc od najemników chorwackich. Krawaty od tamtej pory miały zacząć rozpowszechniać się na dworach europejskich także poza Francją. Oczywiście nie wiadomo do końca, czy jest to prawda. Do złudzenia podobne męskie ozdoby zakładane na szyję znaleziono między innymi w mumiach pochodzących z Dalekiej Azji.

Dość szybko krawaty męskie stały się rozpoznawalnym elementem wystroju wyższych sfer. Wyparły ostatecznie chusty ozdobne i szale na przełomie XIX i XX wieku. Dziś są powszechnie stosowaną ozdobą męską, choć jednocześnie można zauważyć, że ich popularność spada. Osoby, które kiedyś musiały nosić krawat w pracy, dzisiaj mają już większą swobodę ubioru. Z drugiej strony rośnie grupa mężczyzn, którzy stawiają na ponadczasową i klasyczną elegancję, dobierając krawaty męskie w najlepszym stylu. Właśnie takie akcesoria, w tym krawaty jedwabne, można zresztą znaleźć na stronie sklepu dla mężczyzn Pewien Pan: https://pewienpan.pl/pol_m_Akcesoria_Krawaty-189.html. To klasyczna moda męska podana w nowoczesnej formule.

krawaty

Jaki krawat wybrać? Rodzaje krawatów

Wygląd krawata zależy od dwóch czynników: wiązania i samej ozdoby. Podczas gdy wiązania można liczyć w setkach, o ile nie w tysiącach, rodzajów krawatów również nie jest wcale mało. Ze względu na zastosowany materiał możemy wyróżnić krawaty bawełniane, krawaty jedwabne, krawaty wełniane, z grenady a nawet szantungu. Najwyżej w kategoriach jakości uchodzą oczywiście krawaty jedwabne, ponieważ to one są najdelikatniejsze w dotyku. Pozwalają na dokładne odwzorowanie wybranych motywów, nie przeciążają karku ze względu na niespotykaną lekkość.

Pod względem spotykanej kolorystyki i wzorów istnieje już pełna dowolność. Można wybierać spośród poważnych krawatów, jak i tych z poczuciem humoru. Nie brakuje motywów florystycznych, abstrakcyjnych, jak i nawiązujących do popkultury. Jeśli zaś chodzi o klasyczną elegancję, to i w jej zakresie znajdziemy kilka dominujących wzorów. Warto zwrócić uwagę na krawaty klubowe, czyli charakterystyczne wzory z pasami ułożonymi skośnie. Długą tradycję ma również wzór paisley, zwany także indyjskim. Charakteryzuje się bardzo bogatym zdobieniem, które zdecydowanie odgrywa pierwsze skrzypce, dlatego takie krawaty męskie warto zakładać do gładkich i jednolitych koszul oraz marynarek.