suknia slubna

Jak wybrać odpowiedni fason sukni ślubnej?

Zbliża się twój wielki dzień? Na pewno pomyślałaś już o jednym z największych wyzwań, które przed tobą stoją, czyli o wyborze sukni ślubnej. Przygotowując się do poszukiwań i przymiarek pamiętaj, że piękna suknia ma prezentować się wspaniale na twoim ciele, a jej wygląd na wieszaku lub zdjęciu z katalogu może być bardzo zwodniczy.

Idealna suknia ślubna to taka, która nie tylko ukrywa mankamenty figury panny młodej, ale przede wszystkim uwydatnia jej najlepsze cechy – mówi ekspert z salonu Duber Bridal Fashion, który posiada swoje placówki m.in. w Poznaniu i we Wrocławiu. Często zdarza się, że do salonu sukien przychodzą z gotową wizją swojej ślubnej kreacji, ale przymierzywszy kilka modeli decydują się na coś zupełnie innego. Jakimi wskazówkami kierować się, szukając odpowiedniego dla siebie fasonu? Jakiej dziewczynie będzie pasowała prosta sukienka, a kto może sięgnąć po tzw. syrenkę?

Suknia w fasonie litery A

Suknia o kroju litery A nazywana jest czasem klasyczną suknią ślubną. Jej górę tworzy dopasowany gorset, a dół rozchodzi się jak ramiona litery A, stąd też jej nazwa. Szerokość dolnej krawędzi sukni regulowana jest zwykle za pomocą koła lub kilkuwarstwowej halki. Taki fason stanowi najbardziej uniwersalne rozwiązanie, pasuje właściwie do każdej sylwetki, a do jej supermocy należy zdolność świetnego tuszowania nazbyt obfitych bioder.

Księżniczka z bajki

To model najczęściej wskazywany jako ideał sukni ślubnej, zaś przez przeciwniczki określany czasem „bezą”. W tym fasonie znowu spotykamy się z gorsetem, jednak dół jest o wiele bogatszy, niż w przypadku klasycznego fasonu. Rozchodząca się od pasa spódnica zdobiona jest licznymi falbanami i marszczeniami, które pomogą ukryć niedoskonałości w okolicach brzucha, a także nazbyt szerokie biodra czy masywne nogi. Z kolei sztywny gorset pomoże wyeksponować biust.

Syrenka albo rybka

To krój cieszący się szczególną popularnością w kilku ostatnich sezonach. Taka suknia ściśle opina nie tylko biust i pas, ale także biodra panny młodej. Spódnica rozszerza się ku dołowi dopiero na wysokości kolan, co oznacza, że posiada moc bardzo wyraźnego podkreślania wszystkich kształtów powyżej łydki. Najlepiej prezentuje się na pannach młodych o nienagannej sylwetce, jednak też nie nazbyt szczupłych. Fason przeznaczony dla odważnych kobiet z figurą klepsydry.

Suknia typu empire

Ten krój charakteryzuje się odcięciem tuż pod biustem. Dolna część jest zazwyczaj luźna i lejąca, dzięki czemu ładnie ukrywa brzuszek, czy zbyt delikatnie zarysowane wcięcie w talii. Ponieważ wysoki stan optycznie wydłuża sylwetkę, ten fason przypadnie do gustu np. niewysokim pannom młodym – wyjaśnia nasz rozmówca z salonu Duber Bridal Fashion.

Suknia prosta albo cygaro

Fason prosty na całej długości i właśnie dzięki temu, na tle innych sukien ślubnych, bardzo oryginalny. Do sukni typu cygaro zazwyczaj nie stosuje się halek, szyje się je z jednej warstwy, co w połączeniu z prostym krojem na całej długości sprawia, że idealnie nadają się dla szczupłych kobiet o wąskich biodrach i niewielkim wzroście.

Powyższe zasady są oczywiście pewnym uogólnieniem, a poszczególne fasony mogą prezentować się rozmaicie na różnych sylwetkach w zależności od modelu sukienki czy zastosowanych wykończeń dekoltu, ramiączek, rękawków itd. Dlatego wybierając się do salonu nie ograniczaj się do jednego upatrzonego z góry fasonu. Podczas przymiarek warto zastanowić się również nad wskazówkami pracowników i dać szansę rozmaitym propozycjom.

Materiał partnera