grawerowanie

Grawerowanie zegarków

Obdarowywanie jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu. Niezależnie od tego, czy dajemy prezent z jakiejś konkretnej okazji, czy z czystej potrzeby serca, moment wręczania podarunku i oczekiwanie na reakcję obdarowanego to chwile pełne bardzo przyjemnego napięcia. Chyba że nie jesteśmy przekonani co do trafności prezentu. Z pewnością najbardziej cenione prezenty to te najbardziej zindywidualizowane, niepowtarzalne i wyjątkowe.

Co zrobić, żeby nasz prezent był jedyny w swoim rodzaju? Najlepiej nadać mu trwały rys, świadczący o tym, jak dobrze znamy osobę obdarowywaną i jak bliska jest ona naszemu sercu – podpowiada ekspert sklepu Zegarki Japońskie. W czasach dobrobytu o taki prezent nie jest łatwo. Trudno wymyślić rzecz, która będzie obiektem bezwarunkowego zachwytu. Zakup drogiego prezentu wcale nie gwarantuje tzw. „efektu wow”. Aby mieć pewność, że nasz podarunek będzie jedyny w swoim rodzaju, możemy opatrzyć go specjalną dedykacją. W przypadku zegarka, dedykacja taka przybiera postać eleganckiego grawerunku.

Grawerstwo wczoraj i dziś

Grawerstwo, nazywane również rytownictwem, należy do najdawniejszych zawodów wśród rzemiosł metalowych i najstarszych technik zdobienia przedmiotów artystycznych. Tradycyjne grawerunki wykonywano ręcznie za pomocą rylca na powierzchniach z metalu, rzadziej szkła, kości czy kamienia. Artysta mógł zdobić przedmioty zarówno literami, jak i dowolnymi rysunkami.

Wraz z postępem technologicznym również sztuka grawerowania uległa automatyzacji. Coraz rzadziej spotykamy się z grawerami posługującymi się w pracy stalowym rylcem. Obecnie graweruje się za pomocą lasera lub diamentu, a za ostateczny kształt sentencji czy wzoru odpowiada nie ręka i oko rzemieślnika, lecz komputer. Dzięki takiemu usprawnieniu uzyskane grawerunki są znacznie bardziej precyzyjne. Wyeliminowano również ryzyko błędu, którego popełnienie nieraz skutkowało nieodwracalnym uszkodzeniem pięknego przedmiotu – wyjaśnia specjalista z salonu Zegarki Japońskie.

Po co grawerować zegarek?

Bez wątpienia zegarki świetnie sprawdzają się jako prezenty na specjalne okazje. Z jednej strony stanowią piękny element ozdobny i trwałą wartość, z drugiej – są niezwykle praktyczne. Grawerunek na zegarku może służyć rozmaitym celom: upamiętniać jakieś wydarzenie, przypominać o relacji między obdarowywanym i obdarowującym, bawić, pouczać, czy stanowić swego rodzaju podpis posiadacza. Niezależnie od intencji, grawerunek czyni przedmiot zupełnie wyjątkowym, przez co zdecydowanie podnosi wartość jego sentymentalną.