buty hand made

Dlaczego buty hand made są lepsze od masowo produkowanego obuwia?

Kiedy słyszymy termin „buty hand-made”, to naszym pierwszym skojarzeniem są drogie buty z wysokogatunkowej skóry szyte na miarę u prawdziwego szewca. Jednak ręczne szycie butów to też zdrowie i wygoda – dlatego coraz więcej firm oferuje takie usługi nie tylko dla klienta dorosłego i bogatego, ale również dla dzieci. W czym takie buty są więc lepsze od tych produkowanych masowo?

Dla rodzica prestiż, dla dziecka zdrowie

Jeśli mieliśmy kiedyś do czynienia z butami szytymi ręcznie, a nie masowo, to przyznamy zapewne, że są o wiele bardziej wygodne i lepiej się dopasowują do stopy niż te, które są produkowane w Chinach w tysiącach sztuk. Jednak o ile u nas wygoda to po prostu komfort, o tyle u dziecka wygoda to coś więcej: stopy dziecka są trochę jak drzewo, które rosnąc, dopasowuje się do naczynia, w którym się rozwija. Dlatego ergonomia i wygoda u dziecka to prawidłowy rozwój i kształtowanie jego stopy. Jeżeli zadbamy o to, aby jego stopy rozwinęły się prawidłowo, to zapewnimy mu zdrowie i brak komplikacji przez resztę życia. W końcu ciało człowieka to naczynia połączone, a stopy w tym układzie pełnią funkcję amortyzatora dla kręgosłupa, bioder i kolan. Zasada jest prosta – jeśli stopa nie będzie prawidłowo ukształtowana, to nie będzie efektywnie odciążać kręgosłupa i amortyzować kolan.

Rzeczywista kontrola jakości

Ręczne szycie butów przez człowieka pozwala nie tylko na „inteligentne” kształtowanie i zszywanie materiałów (w przeciwieństwie do maszyny, która robi wszystko „na oślep” i zgodnie tylko z tym, jak została zaprogramowana), ale również na dobór każdego egzemplarza materiału. Człowiek będzie w stanie na każdym kroku produkcji wykryć ukryte wady materiałów, sprawdzić ich przewiewność, rozciągliwość i inne właściwości, na które maszyna nigdy nie zwróciłaby uwagi. A kiedy dobierze w ten sposób materiały (lub odrzuci te, które w trakcie szycia okazały się niewystarczające), to również na etapie ich łączenia jest w stanie wykryć niedociągnięcia i szybko je skorygować. Dzięki temu trafia do nas produkt, który jest rzeczywiście wykonany w najlepszy możliwy sposób, i co najważniejsze – sprawdzony, a nie tylko zdjęty z taśmy i wysłany do sklepu.

Hand-made to nie tylko buty

Buty i odzież hand-made wpisuje się w coraz bardziej popularną filozofię świadomego życia, która polega – nomen omen – na świadomym wyborze produktów zgodnych z naszą naturą, a których produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska i osób, które produkują – wszystko to po to, aby otrzymać jakość lepszą niż to, co proponują nam koncerny i producenci nastawieni nie na jakość życia, a na szybki i łatwy zarobek. Przykładem dobrych butów hand-made jest firma Trammpy.pl. Nie oceniając, czy jest to filozofia lepsza lub gorsza od innych – jedno jest pewne: stopy mamy jedne na 80-100 lat, i tak jak je ukształtujemy, tak nam będą służyć. Warto więc, aby nam i naszym dzieciom pomagały w życiu, a nie je utrudniały.

Materiał partnera