zegarek

Czym się kierować przy wyborze zegarka?

Damskie, męskie, dziecięce, na rękę, kieszonkowe, stojące, wiszące, kominkowe, z kukułką, budziki, radiobudziki… Świat zegarków jest bardzo rozległy. W dobie czasomierzy dostępnych w każdym urządzeniu elektronicznym klasyczny zegarek na rękę staje się jeszcze bardziej wyjątkowym prezentem. Dobry zegarek podkreśla prestiż i styl posiadacza. Jak zatem wybrać ten właściwy?

Przeznaczenie zegarka

Teraz, kiedy funkcje użytkowe zegarka stały się drugorzędne, przeszedł on raczej do strefy galanterii i biżuterii – wysmakowanych dodatków ściśle podporządkowanych całemu wizerunkowi. Dla kupującego oznacza to, że musi się on dobrze zastanowić, do czego i w jakich okolicznościach zegarek będzie noszony. Osoba ubierająca się na co dzień elegancko nie dopełni stroju sportowym zegarkiem. Zasada dopasowania jest absolutnie podstawowa i lepiej odpuścić sobie obdarowywanie zegarkiem osoby, co do której nie wiemy, jak lubi się nosić. Szeroki wachlarz zegarków o różnych stylach i przeznaczeniu można znaleźć np. w sklepie internetowym Demus.

Mechanizm

Najpopularniejszym mechanizmem napędzającym wskazówki jest mechanizm kwarcowy. Zegarek kwarcowy można łatwo poznać po napisie „Quartz” na tarczy. Z racji dużej popularności są łatwo dostępne. Jednocześnie jest to najbardziej precyzyjny mechanizm. Opiera się na wymienialnej baterii.

Drugi co do popularności jest mechanizm automatyczny oznakowany „Automatic”. Jest on udoskonaleniem mechanizmu klasycznego (polegającego na nakręcaniu). Zegarek automatyczny sam się nakręca podczas poruszania ręką. Jest to wygodne w porównaniu z zegarkami mechanicznymi, ponieważ nie trzeba pamiętać o nakręcaniu. Jest to mechanizm typowy dla naprawdę drogich i prestiżowych zegarków.

Ostatni typ mechanizmu, sukcesywnie wypierany przez automatyczny, to mechanizm klasyczny. Jest on wyposażony w pokrętło służące do nakręcania. Rozwiązanie to może jawić się niektórym jako niepraktyczne, jest jednak cenione przez kolekcjonerów.

Uzbrojeni w tę wiedzę, możemy zacząć szukać idealnego zegarka na prezent. Należy pamiętać o dopasowaniu go do stylu, statusu majątkowego oraz potrzeb przyszłego właściciela. Oczywiście, nie można zapominać o jakości wykonania i renomie marki, która je poświadcza. Nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną – może się okazać, że prosty zegarek za kilkadziesiąt złotych sprawi obdarowanemu więcej radości, niż nie do końca trafiający w gust czasomierz uznanej firmy.

Materiał partnera