kobieta w zielonych dresach

Czy dresy damskie są przereklamowane?

W modzie damskiej wyraźnie widać ukłon w stronę lat osiemdziesiątych, gdy na ulicach królowały dresy. Podobnie jak dziś, były noszone przy bardzo różnych okazjach, niekoniecznie związanych ze sportem. Sprawdziliśmy, w czym tkwi fenomen dresów.

Dres nie tylko na siłownię – gdzie można nosić dresy?

Chociaż dresy opuściły sale sportowe i coraz częściej można zobaczyć je na ulicach, na pewno nie zaliczają się do kategorii oficjalnych stylizacji. Nie pójdziemy więc w nich do pracy czy na oficjalne spotkanie. Także do teatru lepiej ich nie zakładać, natomiast świetnie sprawdzą się w kinie.

Poza tym można nosić dresy damskie przy przeróżnych okazjach. Są niezastąpione w czasie spacerów, zakupów, luźnych spotkań z przyjaciółmi, a nawet tych mniej formalnych spotkań rodzinnych. Na pewno nie będzie modowym grzechem założenie ich na czas podróży. Jednym słowem – dresy można nosić (z niewielkimi wyjątkami) praktycznie wszędzie.

kobieta w różowych dresach

Modne dresy damskie – jakie fasony są na czasie?

Rozpinane, zakładane przez głowę, z kapturem lub bez – tak w skrócie można opisać górną część dresów. Jeśli chodzi o spodnie, to najczęściej są bardzo luźne i zakończone elastycznym mankietem. Taki krój gwarantuje maksimum swobody.

Jednak moda na dresy sprawiła, że projektanci zaczęli bawić się tą, wydawałoby się, dość oczywistą częścią garderoby. Nie zabraknie więc wariacji klasycznych dresów – luźnych bluz z bardzo dopasowanymi spodniami, wysokich spodni i krótkich bluz lub odwrotnie – biodrówek połączonych z długą górą. Wszystko to po to, by można było łatwo komponować dresy z innymi częściami garderoby.

Z czym można łączyć dresy?

Najprościej ze sobą! Nie ma żadnej sztywnej zasady nakazującej nosić wyłącznie komplety dresów. Jest dokładnie odwrotnie. Można się do woli bawić kolorami i deseniami, łącząc poszczególne części dresów z różnych modeli. Ponieważ w ten sposób pozostajemy przy sportowej stylizacji, jej najlepszym uzupełnieniem będą buty typu snickersy lub trampki.

Jeśli jednak zechcemy sięgnąć wyłącznie po górę lub dół od dresów, to mamy naprawdę ogrom możliwości.

Bluza dresowa sprawdzi się w wielu wypadkach po prostu jako ciepłe okrycie wierzchnie. Może też być warstwą spodnią, którą przykryjemy kurtką, np. ramoneską lub jeansówką. Sama bluza świetnie sprawdzi się przy jeansach, ale też przy krótkich i raczej eleganckich spódnicach. Nie będzie przesadą założenie do takiej stylizacji szpilek. Oczywiście założenie sportowego obuwia też nie będzie wykroczeniem przeciwko modzie.

Spodnie dresowe z kolei można śmiało łączyć z koszulami, t-shirtami, koszulkami polo, a nawet krótkimi topami i długimi kardiganami.

kobieta w białych dresach

Jaka torebka do dresów?

Określenie „torebka do dresów” może być pułapką. Tu trzeba zachować ostrożność, bowiem torebkę dobiera się raczej do obuwia niż spodni lub bluzy. Jeśli więc na nogach zagoszczą szpilki, ich uzupełnieniem może być mała kopertówka lub uniwersalna torebka na pasku. Jeśli jednak stawiamy na obuwie sportowe, to i torebka powinna wpisywać się w tę konwencję. Może to być miejski plecak, kuferek lub worek.

Jak widać dres to bardzo uniwersalny strój, pasujący nie tylko na różne okazje, ale też do różnych stylizacji. W tym kontekście trudno mówić o przereklamowaniu dresów. Można wręcz powiedzieć, że są one niedoceniane!

Materiał partnera