Jakie cechy powinny mieć idealne jeansy do jazdy na motocyklu?

Dobór odpowiedniego stroju do jazdy na motocyklu zależy nie tylko od naszego gustu czy osobistych preferencji. Poszczególne elementy garderoby, w których będziemy jeździć, powinny być wygodne i funkcjonalne, ale przede wszystkim muszą być bezpieczne. Na szczęście w ofercie sklepów znajdziemy coraz więcej ubrań zaprojektowanych specjalnie z myślą o miłośnikach motocykli. W tym artykule zajmiemy się spodniami jeansowymi.

Wygląd

Jeansy przeznaczone do jazdy na motocyklu niewiele się różnią swoim wyglądem od zwykłych spodni, które nosi się na co dzień. Jest to ich niewątpliwa zaleta, ponieważ spokojnie możemy udać się w nich na spotkanie ze znajomymi, na które dojedziemy na naszym jednośladzie – nie ma konieczności przebierania się ani zabierania ze sobą innych ubrań na zmianę, co będzie dla nas bardzo wygodne. Wiedzą o tym doskonale producenci odzieży motocyklowej, takie jak np. firma Bull-It, i z założenia proponują modele jeansów zgodne z klasycznymi krojami i kanonami – ale nie tylko; oferta kolorów jak i krojów jest bardzo szeroka, a rozmiarówka pozwala dopasować jeansy również do osób o niestandardowym wzroście lub tuszy.

Ochrona

Dobrze przygotowane jeansy przeznaczone do jazdy na motocyklu mają wszyte w odpowiednich miejscach kieszenie na elementy zabezpieczające i chroniące skórę przed powstaniem obtarć podczas jazdy. W tańszych modelach zwykle umieszcza się je tylko w okolicy kolan oraz bioder, natomiast te droższe posiadają także dodatkowe elementy zapewniające bezpieczeństwo. Najczęściej stosuje się wkładki wykonane z odpornych na przetarcie materiałów, takich jak aramidy (tu dobrze znany kevlar) czy obecnie najnowocześniejszy materiał do produkcji ochraniaczy – COVEC, który stosuje w swojej odzieży firma BULL-IT. Warto przyjrzeć się im lepiej, ponieważ należy pamiętać, że sam jeans nie zapewni żadnej ochrony w czasie upadku, a całą tę rolę przyjmują na siebie właśnie ochraniacze.

Nowoczesność i funkcjonalność COVEC’u przewyższa jednak aramidy pod wieloma względami – między innymi tym, że przepuszcza powietrze i zapewnia jego cyrkulację, co ma duże znaczenie dla naszej wygody i komfortu – zwłaszcza w ciepłe dni. Ma on również o wiele większą odporność na rozerwanie, wyższą temperaturę topnienia i niższą przewodność cieplną, dzięki czemu dodatkowo chroni przed przetarciami i oparzeniami.

Czyszczenie

Inną, bardzo przydatną i ułatwiającą życie właściwością COVEC’u jest możliwość prania. W przeciwieństwie do aramidów, woda nie ma negatywnego wpływu na COVEC, więc spodnie go zawierające można wielokrotnie prać bez utraty jego właściwości ochronnych. Choć wielu producentów spodni zapewnia, że ich produkty mają powłoki hydrofobowe chroniące aramidy przed wilgocią, to miejmy na uwadze, że dotyczy to jedynie zachlapań i lekkiego deszczu, a nie prania spodni.

Podsumowanie

Motocykliści są najczęściej o wiele bardziej świadomymi konsumentami i użytkownikami kupowanych przez siebie produktów, ponieważ przy ich zakupie kierują się większymi wymaganiami i zwracają uwagę na wiele szczegółów, o których nikt inny by nie pomyślał. Muszą też mieć wyobraźnię, aby przewidzieć, jak dany produkt – w tym wypadku motocyklowe spodnie jeansowe i umieszczone w nich ochraniacze – zachowają się podczas ich używania. Jednak produkty takich firm jak Bull-it sprostają potrzebom nawet tych najbardziej wymagających motocyklistów.

Materiał partnera