buty ochronne

Buty ochronne gwarancją bezpieczeństwa oraz wygody

Obuwie ochronne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego fachowca. Obowiązujący kodeks pacy nie dopuszcza wykonywania pracy bez obuwia ochronnego, jeśli pracownik jest narażony na znaczne ich zabrudzenie, a także ma urazy mechaniczne, kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i promieniotwórczymi czy materiałami biologicznie zakaźnymi. Ponadto prawidłowo dobrane półbuty ochronne nie tylko zabezpieczają stopy, ale także zapewniają wygodę. Czym więc kierować się podczas zakupu? Jaka budowa buta zapewni bezpieczeństwo i komfort?

Półbuty ochronne obowiązkiem pracodawcy (słowo klucz pólbuty ochronne)

Pracownicy wykonujący prace budowlane, w zakładzie produkcyjnym czy też w warsztacie powinni zostać wyposażeni przez pracodawcę nie tylko w odzież ochronną, ale także w specjalne obuwie ochronne. Jeśli dany pracownik jest narażony na doznanie urazu podczas pracy, to konieczne jest nie tylko używanie obuwia roboczego, ale także obuwia ochronnego.

Odpowiednio dopasowane buty są niezwykle istotną kwestią, szczególnie dla osób pracujących przez wiele godzin w tej samej pozycji, kiedy to stopy są narażone na urazy, a nawet deformacje. Właściwy rozmiar to podstaw. Poszukiwania butów ochronnych najlepiej zacząć od oceny stanowiska pracy oraz zagrożeń z nimi związanych.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie półbuty ochronne?

Profesjonalne obuwie ochronne to gwarancja odpowiednio zabezpieczonej stopy przed najróżniejszymi niebezpieczeństwami. Stopień ochrony danego obuwia zależy od materiałów, z których buty zostały wykonane oraz od ich konstrukcji. Osoby wymagające dużej mobilności z całą pewnością będą zadowolone z półbutów ochronnych z wysoką cholewą oraz głębokim i antypoślizgowym protektorem.

Podczas wyboru warto zwracać uwagę na normy bezpieczeństwa oraz kategorię butów. Jeśli są one oznaczone odpowiednimi znakami, to mamy pewność, że produkt przeszedł testy potwierdzające jego właściwości ochronne. Profesjonalne obuwie ochronne zabezpiecza przed zagrożeniami mechanicznymi, zmniejsza ryzyko urazów oraz kontuzji.

Do pracy na zewnątrz oraz we warsztatach sprawdzą się buty o ograniczonej przepuszczalności i absorbujące wodę. Pracując wśród olejów i smarów warto zakupić buty ochronne ze specjalnie impregnowanej skóry czy łatwego do czyszczenia tworzywa. Do pracy po zmroku przydadzą się buty ochronne z odblaskami.

Źródło: http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/buty-robocze.html.

Materiał partnera