Zastosowanie urządzeń ultradźwiękowych

Świat, jaki odbieramy zmysłami, to zaledwie skromny wycinek rzeczywistości. Dzięki technologii zyskaliśmy możliwość poznania i wykorzystania tego, co niedostrzegalne. Przykładem mogą być ultradźwięki. Choć ich nie słyszymy, możemy zrobić z nich dobry użytek. Jakie są zastosowania ultradźwięków? Oto najważniejsze dokonania technologiczne korzystające z tego zjawiska.

Co to są ultradźwięki?

Ultradźwięki to dźwięki o częstotliwości tak wysokiej, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Przeciwieństwem ultradźwięków są infradźwięki. Przyjmuje się, że o ultradźwiękach mówimy w zakresie od 20 kHz do 1GHz.

Ultradźwięki to zjawisko naturalne. Emitują je i słyszą zwierzęta, np. psy, szczury, delfiny i nietoperze. Niektóre gatunki wykształciły zdolność echolokacji, czyli lokalizowania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie tego, jak szybko dociera do ucha odbity od tych przedmiotów dźwięk. Informacje te dostarczają zwierzętom trójwymiarowej mapy otoczenia, którą pod względem precyzji można porównać do obrazu odbieranego przez ludzki wzrok.

Zastosowanie ultradźwięków

Urządzenia ultradźwiękowe stanowią niejako kopię natury, wykorzystując dokładnie to samo zjawisko, którego używają nietoperze i delfiny. Mówiąc ogólnie, maszyny te – niezależnie od tego, czy są na usługach budownictwa czy medycyny – emitują ultradźwięki i odbierają je odbite od elementów otoczenia. Dane dźwiękowe są przetwarzane na obraz. Właśnie dzięki temu przyszłe mamy mogą zobaczyć dziecko przed narodzeniem, lekarze wykrywają zmiany w organach wewnętrznych bez otwierania powłok ciała, a oceanologowie badają niedostępne głębiny.

Ultradźwięki mają też inne właściwości. Mogą być stosowane w fizjoterapii oraz kosmetyce, ponieważ fala akustyczna stymuluje komórki do szybkiej regeneracji. Na tej zasadzie opiera się m.in. peeling kawitacyjny. W stomatologii ultradźwięki wykorzystywane są do usuwania kamienia nazębnego. Pozwalają także na nieinwazyjne kruszenie kamieni nerkowych.

Ultradźwiękom zawdzięczamy możliwość łatwego zajrzenia tam, gdzie kiedyś było to trudne i niebezpieczne. Dzięki ośrodkom badawczym, takim jak Instytut Tele- i Radiotechniczny, możemy korzystać z coraz większej liczby wynalazków, które ratują życie i podnoszą jego komfort.

Materiał partnera