Zalety kupna soundbara do telewizora

Telewizja to nie tylko obraz, ale również dźwięk – wyłącznie połączenie tych dwóch elementów pozwoli nam w pełni cieszyć się oglądanymi filmami i programami telewizyjnymi. Niestety, producenci sprzętu RTV coraz bardziej skupiają się na tym pierwszym elemencie, konstrukcja nowoczesnych telewizorów często wyklucza umieszczenie w nich wysokiej jakości głośników. Jednym z rozwiązań tego problemu jest kupno soundbara – dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Czym jest soundbar?

Soundbar, czyli w dosłownym tłumaczeniu „belka dźwiękowa” jest zintegrowanym systemem audio w formie podłużnej przystawki, którą po podłączeniu do telewizora umieszcza się pod lub nad nim. Większość urządzeń tego typu wykorzystuje standard 2.1, choć zdarzają się również modele współpracujące z systemami 5.1 oraz 7.1. Wewnątrz soundbara umieszczonych jest pod różnymi kątami od 2 do 12 głośników – takie rozwiązanie w bardziej zaawansowanych modelach pozwala uzyskać imitację dźwięku przestrzennego podobnego do tego z zestawów kina domowego. Większość modeli soundbarów to urządzenia proste, choć można znaleźć również modele wygięte, przeznaczone do telewizorów z wygiętym ekranem.

Zalety soundbarów

Sounbary stanowią kompromis między głośnikami fabrycznie montowanymi we współczesnych telewizorach a zestawami kina domowego. Z jednej strony gwarantują one zdecydowaną poprawę jakości dźwięku, dzięki czemu oglądanie telewizji staje się znacznie przyjemniejsze, a z drugiej, dzięki niewielkim rozmiarom i swej kompaktowości, nadają się do umieszczenia nawet w niewielkich pomieszczeniach, w których nie zmieściłby się zestaw głośników. To dwie najważniejsze zalety soundbarów. Pozostałe to między innymi:

  • Bardzo prosta instalacja – soundbar wystarczy połączyć z telewizorem za pomocą złącza HDMI. Umieszczamy go w pobliżu telewizora, zatem nie ma konieczności ciągnięcia kabli przez cały pokój. Ponieważ wszystkie głośniki znajdują się w jednej obudowie, nie musimy martwić się rozmieszczaniem ich w pokoju, co w przypadku kina domowego może sprawiać trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.
  • Szeroka funkcjonalność – za pomocą technologii bluetooth możemy sparować soundbar z innymi urządzeniami elektronicznymi, np. tabletem lub smartfonem i za ich pośrednictwem łatwo nim sterować.
  • Estetyka – dostępne na rynku modele różnią się między sobą również pod względem wyglądu. Z łatwością wybierzemy wśród nich urządzenie odpowiadające naszemu gustowi i wystrojowi wnętrza.

Soundbary oraz inny urządzenia audio od najbardziej uznanych marek, takich jak Denon czy Bose znajdziemy w ofercie sklepu Audio Świat.

 

 

Materiał partnera