wentylator

Wentylatory przemysłowe i biurowe. Różnice

Systemy wentylacyjne spotykamy w niemal każdym rodzaju budownictwa – w domach, mieszkaniach, biurach, magazynach, halach przemysłowych. Stała wymiana powietrza służy zapewnieniu komfortu przebywania w danym pomieszczeniu, a także eliminacji różnych zagrożeń zdrowotnych, spowodowanych zbyt wysokim poziomem wilgoci i zanieczyszczeń. Jednak nie jest to jedyna funkcja systemów wentylacyjnych – są one również niezbędne do utrzymania budynków w dobrym stanie technicznym oraz stworzenia warunków odpowiednich dla wielu procesów produkcyjnych.

Istnieją dwa typy wentylacji stosowanej w budownictwie: grawitacyjna, wykorzystująca zjawisko różnicy ciśnień, oraz mechaniczna. W tej drugiej prawidłowy przepływ powietrza zapewniają wentylatory elektryczne. W zależności od przeznaczenie danego budynku wykorzystuje się inne rodzaje wentylatorów, które można podzielić na dwie kategorie: przemysłowe oraz domowe/biurowe.

Wentylatory do domu i biura – charakterystyka

Najważniejszym zadaniem wentylatorów domowych i biurowych jest stworzenie komfortowych warunków osobom przebywającym w danym pomieszczeniu. W trakcie pracy usuwają one nadmiar wilgoci i zanieczyszczenia, które w zbyt dużej ilości stają się przyczyną rozwoju w pomieszczeniu różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów: grzybów, pleśni oraz bakterii. Grzyby i pleśń stanowią zagrożenie również dla samej struktury budynku, wraz z wilgocią wnikają w ściany oraz drewniane elementy i niszczą je. Wentylatory domowe to małe urządzenia, dostosowane do umieszczenia w kanałach wentylacyjnych o średnicy od 100 do 150 mm. Ich wydajność, czyli przepuszczalność powietrza to zazwyczaj kilkadziesiąt metrów sześciennych na godzinę. Dzięki niskiemu poziomowi generowanego szumu (ok. 20 dB) nie przeszkadzają one w codziennym korzystaniu z pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Wentylatory przemysłowe

Wentylatory stosowane w przemyśle, podobnie jak wentylatory domowe, również mają za zadanie utrzymywanie poziomu wilgoci i zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu na odpowiednim poziomie. Różnicą jest fakt, że czynniki te w pomieszczeniach produkcyjnych czy magazynowych pojawiają się w znacznie większej skali, niż w warunkach domowych. Z tego powodu wentylatory przemysłowe są większe i wydajniejsze od wyżej opisanych. Średnica kanału na wentylator przemysłowy wynosi od kilkuset do ponad tysiąca milimetrów, ich wydajność utrzymuje się zazwyczaj na poziomie kilku tysięcy metrów sześciennych na godzinę. To wszystko sprawia, że generują one bardzo dużo szumu. O ile wentylatory domowe produkują hałas na poziomie porównywalnym do szeptu, o tyle szum wentylatorów przemysłowych utrzymuje się na poziomie podobnym do bardzo głośnej muzyki w zamkniętym pomieszczeniu – w pomieszczeniach produkcyjnych nie jest to jednak czynnik tak istotny. Ze względu na pracę w trudnych warunkach – wilgoć, wysoki poziom zanieczyszczeń, w tym gazów oraz oparów niebezpiecznych związków chemicznych – wentylatory przemysłowe wykonywane są z materiałów bardzo odpornych na zniszczenie.

Niezależnie od tego, do jakiego typu pomieszczenia wentylator potrzebujemy, warto wybierać produkty od sprawdzonych dostawców. Wiele wysokiej jakości urządzeń o zastosowaniu domowym i przemysłowym znajdziemy w ofercie hurtowni Centrowent.