Kiedy warto się zdecydować na zakup agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze to autonomiczne urządzenia, których zadaniem jest wytwarzanie prądu do zasilania różnych odbiorników. Ponieważ agregaty prądotwórcze są urządzeniami niezależnymi od sieci elektrycznej, znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma połączenia z instalacją lub gdy nastąpi jej awaria. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na zakup generatora prądu?

W domu

Sporadyczne awarie zasilania w domu zwykle nie są zbyt uciążliwe. O ile jednak budynki mieszkalne w większych miastach są w niewielkim stopniu narażone na przerwy w dostawie energii, o tyle w mniejszych miejscowościach i na wsiach, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, takie sytuacje mogą przydarzać się częściej. Jeśli doskwierają nam długotrwałe i częste awarie sieci, warto rozważyć zakup agregatu prądotwórczego. Co może wymagać awaryjnego zasilania w gospodarstwie domowym?

  • Ogrzewanie – nowoczesne piece zasilane są na prąd, stąd aby zachować ciągłość ich pracy w razie awarii niezbędny będzie generator prądu.
  • Wentylacja mechaniczna – posiadając system rekuperacji warto wyposażyć się w alternatywne źródło prądu.
  • Oświetlenie – awaryjne źródło zasilania dla lamp jest nieocenione w trakcie długotrwałej awarii prądu.
  • Zamrażarka i lodówka – jeśli przerwy w dostawach energii trwają zbyt długo, żywność przechowywana w niedziałającej lodówce lub zamrażarce może się popsuć.
  • Komputer – awaria może skutkować utratą ważnych danych, zwłaszcza, że coraz częściej pracujemy zdalnie, z domu.
  • System alarmowy – dzięki generatorowi prądu zapewnimy sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Na budowie

Jeśli budujemy dom, zakup agregatu prądotwórczego to dobre rozwiązanie. Zanim bowiem budynek uzyska połączenie z instalacją elektryczną, potrzebne będzie zasilanie przy pracach budowlanych. Prąd będzie niezbędny do działania maszyn, jak i oświetlenia na placu budowy. Przy większej inwestycji sprawdzi się duży, stacjonarny agregat.

W biznesie

Prowadząc firmę warto zastanowić się nad kupnem generatora prądu. Niezależne źródło zasilania sprawdzi się w razie awarii, co pozwoli uniknąć strat finansowych wywołanych np. utratą cennych danych. Agregaty prądotwórcze są niezastąpione w przemyśle. Zapewniają ciągłość działania maszyn i całej produkcji. To również nieodzowne urządzenie w szpitalach, gdzie bezawaryjna praca aparatury medycznej to podstawa.

Kiedy jeszcze?

W jakich jeszcze sytuacjach warto zdecydować się na zakup agregatu prądotwórczego?

Podpowiada ekspert reprezentujący firmę Elektro-Instal: Agregat to nie tylko zasilanie awaryjne, ale też źródło prądu tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Z tego powodu kupno generatora warto rozważyć np. wyjeżdżając na camping czy pod namiot, dzięki czemu naładujemy telefon czy laptop. Jeśli posiadamy działkę bez dostępu do prądu, agregat z pewnością ułatwi nam zajmowanie się ogrodem, umożliwiając np. podłączenie kosiarki. Będzie też sprzyjał rekreacji i zasili oświetlenie ogrodowe. Urządzenie to przyda się również w garażu i warsztacie. Podsumowując, zakup generatora prądu może znacznie ułatwić życie, a nieraz wręcz je uratować – tak w znaczeniu metaforycznym, jak i dosłownym.

Materiał partnera