Typy i rodzaje drukarek

Drukarki są obecnie prawie tak powszechnym dodatkiem do komputera, jak myszka czy klawiatura. Producenci oferują Klientom coraz większy wybór urządzeń posiadających różne parametry i opcje. W artykule opisujemy czym różnią się podstawowe rodzaje drukarek komputerowych.

Drukarki wykorzystywane w biurach i gospodarstwach domowych możemy podzielić na trzy główne rodzaje:

  • drukarki laserowe,
  • drukarki atramentowe,
  • drukarki igłowe.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe to najpopularniejsza grupa biurowa. W zależności od pojemności kasety z tonerem, pozwalają na wydruk od 1500 do nawet 8000 stron (bez wymiany tonera).

Technologia druku laserowego polega na zgrzewaniu proszku (tonera) na papier za pomocą wałków grzewczych rozgrzewających się do 160oC. Drukarki laserowe do użytku domowego najczęściej podłączane są do komputera poprzez kabel USB. Drukarki biurowe muszą mieć możliwość pracy w sieci, powinny także posiadać moduł dupleksu. Standardowa drukarka laserowa do użytku domowego drukuje z prędkością 15 stron na minutę, a jej cykl drukowania wynosi ok 5000 stron. Natomiast drukarka do zastosowań sieciowych drukuje 30 stron na minutę, przy cyklu miesięcznym 50000 stron. Koszt drukarki do pracy domowej to około 300 złotych, a zakup drukarki sieciowej to wydatek rzędu około 1500 złotych.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe kuszą swoją niską ceną i możliwością drukowania w kolorze. Niestety, im tańsze urządzenie tym wyższy jest koszt uzupełnienia tuszu. Wydruk atramentowy jest słabo opłacalny, ponieważ standardowe pojemniki wystarczą na wydrukowanie zaledwie kilkuset stron. Istnieją jednak droższe modele wyposażone w bardzo duże wkłady z tuszem. Lepsza wydajność tych urządzeń, w porównaniu z funkcjami sieciowymi sprawia, że jest to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które są zainteresowane lepszą jakością wydruku zdjęć i broszur. Drukarka atramentowa pozwala na drukowanie nie tylko na standardowym papierze, ale także na innych nośnikach (karton, papier fotograficzny).

Drukarki atramentowe mogą być wielofunkcyjne, oferując skanowanie i kserowanie w cenie. Minusem tych urządzeń jest powolny wydruk na poziomie do 15 stron/minutę. Jednak powinien on w zupełności wystarczyć do sporadycznego kserowania i skanowania.

Drukarki igłowe

Drukarki igłowe powoli odchodzą w zapomnienie. Korzysta się z nich przeważnie już tylko do wydruku na papierze ciągłym. Ich minusem jest głośna praca. Działają podobnie jak maszyna do pisania – igły uderzają w taśmę barwiącą nanoszącą na papier barwnik. Zaletą druku igłowego jest niski koszt eksploatacji i wydajność w trakcie druku ciągłego (ok 1500 wierszy na minutę). W drukarkach igłowych można używać papier wielowarstwowy.

Zakup drukarki to dopiero część kosztów

Koszt zakupu drukarki to tylko kropla w morzu wydatków związanych z drukowaniem dokumentów w biurze. Oprócz kosztu zakupu tonerów z tuszem dochodzą także koszty serwisu, przeglądów oraz koszty związane ze zużyciem energii i czasem potrzebnym na drukowanie. Dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na korzystanie z usług firm zewnętrznych zajmujących się optymalizacją kosztów druku oraz eksploatacji urządzeń biurowych.

Jak wyjaśnia pracownik firmy HiCopy: Specjaliści zajmujący się optymalizacją kosztów sprawdzają jaki jest koszt wydruku każdej kopii i które urządzenia są najdroższe w utrzymaniu. Następnie doradzają, który sprzęt jest niewydajny i w jaki sposób zmniejszyć koszt wydruków. Dobrze przeprowadzona redukcja kosztów drukowania pozwala zaoszczędzić firmom od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

Materiał partnera