Rodzaje kas fiskalnych

Z kasami fiskalnymi spotykamy się niemal codziennie. Widzimy je najczęściej oczywiście w sklepach, kiedy to robimy zakupy. Wiemy, że kasa potrafi wyliczyć wartość naszych zakupów i wydrukować paragon. Głównym jednak zadaniem kas fiskalnych jest rejestrowanie w sprzedaży detalicznej obrotów i należnych podatków. Czy jednak wszystkie kasy fiskalne są takie same i czy potrafią to samo?

Rodzaje kas fiskalnych

Zacząć należy od tego, że w niektórych krajach, kasy rejestrujące nie posiadają pamięci fiskalnej i nie naliczają one podatku, a dane o obrotach są rejestrowane w zewnętrznych, oczywiście zabezpieczonych pamięciach; tak jest na przykład w Szwecji. Niemniej zdecydowana większość kas stosowanych na świecie bezpośrednio rejestruje obroty i podatki przy użyciu własnej pamięci lub pamięci podłączonego do nich komputera. Ze względu na konstrukcję kasy fiskalne można podzielić na kasy ECR, kasy POS/EPOS, drukarki fiskalne, kasy komputerowe oraz terminale kasowe. Ze względu na rodzaj zapisu kopii rozróżniamy te z tradycyjną kopią papierową (kasa posiada dwie rolki papieru, na jednej drukowane są paragony, które otrzymuje klient a na drugiej zapisywane są kopie tych paragonów) oraz z kopią elektroniczną (kasa ma jedną najczęściej szerszą rolkę papieru, na której drukowane są paragony dla klienta a kopia zapisywana jest w formie elektronicznej na karcie pamięci). Typowe kasy, takie jak ECR lub POS, zawierają pełną bazę towarową, a w niej numery kodów, nazwy towarów, przyporządkowane symbole stawek podatkowych, ceny oraz opcjonalnie kody kreskowe – mówi nam przedstawiciel firmy Grafix-Bis ze Szczecina. Kasy te są programowane zazwyczaj przy pomocy komputera i mogą one współpracować bezpośrednio z programem magazynowym w celu kontroli stanu zapasów.

Kasy i drukarki fiskalne

W przeciwieństwie do kas fiskalnych, drukarki fiskalne (które także są głównym elementem kas komputerowych i terminali kasowych) nie posiadają klawiatury numerycznej, lecz jedynie kilka przycisków sterujących, a sprzedaż z ich użyciem odbywa się przy pomocy aplikacji uruchomionej na komputerze. Można więc powiedzieć, że kasy typu ECR i POS/EPOS tworzą systemy autonomiczne natomiast drukarki fiskalne i urządzenia na nich oparte tworzą system bazujący na współpracujących z nimi komputerach.

Jeszcze innego podziału kas fiskalnych można dokonać z uwagi na ich zastosowania i tak można wśród nich wymienić:

– kasy jednostanowiskowe stosowane zwykle wtedy, gdy nie potrzeby ich współpracy z programem magazynowym; są to najczęściej małe kasy ECR,

– kasy systemowe stosowane tam, gdzie jest potrzebna współpraca z innymi kasami oraz z programem magazynowym; będą to większe kasy typu ECR lub POS.

– kasy specjalizowane, używane w specyficznych warunkach na przykład w taksówkach, w autobusach, aptekach, restauracjach itp.,

– kasy mobilne, używane w niewielkich sklepikach, na parkingach lub w kasach biletowych i wszędzie tam, gdzie sprzedawca musi nosić kasę z sobą.

Materiał partnera