przewody-elastyczne

Przewody elastyczne a tradycyjne. Podobieństwa i różnice

Coraz nowsze i lepsze rozwiązania w dziedzinie wentylacji mają to do siebie, że od pewnego momentu jest ich tyle, że nie do końca wiadomo, co wybrać. Jednym z częstszych dylematów jest na przykład ten, czy zainstalować tradycyjne, sztywne korytarze wentylacyjne, czy może zastąpić je elastycznymi.

Różnice wg zastosowań

Podstawową różnicą między tradycyjnymi przewodami wentylacyjnymi a przewodami elastycznymi jest właśnie możliwość wyginania i dopasowywania tych drugich do zastanych warunków przestrzennych. I tak naprawdę to z tej właściwości wynikają wszystkie pozostałe podobieństwa i różnice dzielące te dwa rozwiązania. To również ona determinuje użycie danego przewodu w konkretnej sytuacji – w końcu w długim korytarzu wentylacyjnym, biegnącym np. wzdłuż całej ściany bloku mieszkalnego lub biurowca lepiej będzie zastosować tradycyjny, sztywny przewód wentylacyjny, aby straty w ruchu powietrza były jak najmniejsze, a jego przekrój był taki sam na całej długości.  Natomiast w miejscach, gdzie przeprowadzenie sztywnego ciągu wentylacyjnego jest wyjątkowo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe, spokojnie można zastosować właśnie przewód elastyczny.

Ten przykład powinien nam unaocznić, w jakim celu przewody elastyczne zostały stworzone: aby móc połączyć odcinki sztywnych przewodów wentylacji oraz inne jej elementy.

Kiedy nie stosować przewodów elastycznych?

Pewnego rodzaju trendem (niestety) w budownictwie stało się używanie elastycznych przewodów aluminiowych jako elementu wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna rządzi się nieco innymi prawami niż mechaniczna, a przewody elastyczne mogą tym prawom nie sprostać (i bardzo prawdopodobne, że nie sprostają). Często kończy się to tym, że instalacja działa nieefektywnie, jest nietrwała (wytrzymuje 20-25 lat), a kominiarz nie będzie mógł jej nawet wyczyścić, ponieważ nie będzie w stanie dotrzeć szczotką w zagięcia, których nie powinno zresztą być. Osobną sprawą jest to, że izolacja przewodów elastycznych, które będą stale zagięte, również traci na efektywności; w przeciwieństwie do izolacji tradycyjnych, prostych przewodów, w miejscach zgięć jest ona nierównomierna. W dziedzinie wentylacji grawitacyjnej przewody elastyczne są więc jedynie atrapą prawdziwych przewodów kominowych.

Chcąc wybrać takie przewody wentylacyjne, które będą jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i potrzeb budynku, w którym będą zainstalowane, warto zwrócić się do specjalistów po poradę. Takie firmy jak np. Centrowent zapewnią zarówno ekspercką wiedzę, jak i odpowiedni sprzęt.

Materiał partnera