podłączenie płyty indukcyjnej Wrocław

Podłączenie płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne coraz częściej wypierają tradycyjne gazowe kuchenki. Szybkość gotowania, łatwość utrzymania w czystości oraz kwestie bezpieczeństwa stanowią wystarczające argumenty, aby zdecydować się na to rozwiązanie. Płyta indukcyjna jest zasilana prądem. Do jej prawidłowego działania jest zatem konieczne podłączenie do instalacji elektrycznej. Powinna ona zapewniać pobór prądu o odpowiedniej mocy.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Większość płyt gazowych dostępnych na rynku pozwala na podłączenie płyty indukcyjnej ich do sieci jednofazowej, czyli tradycyjnego gniazdka 230 V. Jednak coraz częściej pojawiają się na rynku modele, które wymagają podłączenia pod zasilanie trójfazowe. Wskazówką jest 5 kabli, które znajduje się w przyłączu płyty.  Schemat podłączenia indukcji za każdym razem powinien znajdować się w instrukcji dołączonej do sprzętu. Podłączenie płyty indukcyjnej Wrocław najlepiej jest zlecić fachowcowi elektrykowi, który posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania takich prac.

Na co zwrócić uwagę przy podłączeniu płyty?

Podłączenie płyty indukcyjnej 3 fazowej wymaga przede wszystkim sprawnej, odpowiednio przygotowanej instalacji. Miejsce montażu powinno być zabezpieczone przed kontaktem z wilgocią. Zetknięcie się z wodą lub inną cieczą może stanowić duże zagrożenie. Producenci zalecają, aby nie stosować żadnych przedłużaczy, przejściówek i łączników. Stykając się z gorącą powierzchnią grzewczą, mogą stać się przyczyną zwarcia i pożaru. Meble kuchenne i inne elementy, które stykają się bezpośrednio z kuchenką, powinny być odporne na działanie temperatury.

Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Do podłączenia płyty podchodzimy często zbyt lekceważąco. Zapominamy, że mamy kontakt z prądem, który źle podłączony może powodować zwarcie. Podejmujemy się pracy wykonywanych na własną rękę, zamiast wpisać w wyszukiwarkę Elektryk Wrocław Podłączenie Płyty Indukcyjnej. Zazwyczaj, urządzenie to podłącza się do instalacji 1-fazowej 230 V lub 3-fazowej 400 V. Po poprawnego podłączenia wymagane jest użycie przewodu o odpowiedniej średnicy. Zalecana jest użycie przewodu 5×2,5 mm 2. Należy także za każdym razem pamiętać o niezbędnym uziemieniu.

Dlaczego podłączenie przez elektryka to najlepsze rozwiązanie?

Podłączenie płyty indukcyjnej wykonane przez elektryka jest szczególnie istotne, ponieważ stanowi podstawę do uznania ewentualnej reklamacji. Pieczątka fachowca na dokumentach stanowi, więc ważne potwierdzenie. Schemat podłączenia indukcji jest, więc ważną wskazówką, ale dla profesjonalisty. Odwołanie się do instrukcji może być za to bardzo pomocne podczas późniejszego użytkowania. Należy pamiętać, że do indukcji należy zakupić specjalny zestaw garnków. Nie każdy materiał pozwala na skorzystanie z płyty. Ważna jest także średnica, która jest dopasowana do danego palnika. Garnki do indukcji mają gładkie dno, aby bez problemu zadziałało pole magnetyczne. Tworzy ono łącznik pomiędzy naczyniem a płytą grzewczą. Dobre przewodzenie zapewnia szybkie grzanie i utrzymanie temperatury. Właśnie te właściwości sprawiają, że indukcje są obecnie tak popularne.