Podkładka pod mysz - potrzebna czy nie?

Podkładka pod mysz – potrzebna czy nie?

Kiedyś, w czasach gdy królowały myszki komputerowe ‘na kulkę’, nikt nie wyobrażał sobie ich obsługi bez specjalnej podkładki. Z czasem jednak te tradycyjne myszki wyparte zostały przez nowocześniejsze urządzenia laserowe. Optyczne myszy działają sprawnie niemal na każdej nawierzchni, więc niektórzy użytkownicy komputerów zrezygnowali z podkładek pod mysz. Czy słusznie?

Ochrona myszki, biurka i …nadgarstka

Użytkowanie myszy komputerowej bez podkładki, choć może wydawać się nieszkodliwe, w rzeczywistości może mieć negatywne skutki. Sama myszka pozbawiona odpowiedniego podłoża będzie szybciej się psuła. Nierówności biurka, kurz czy brud – wszystko to sprawia, że myszka komputerowa zaczyna gorzej funkcjonować, psują się ślizgacze, a laser zostaje pokryty warstwą zanieczyszczeń. W konsekwencji całe urządzenie  traci precyzję, a kursor na ekranie komputera irytująco „skacze” z miejsca na miejsce. Przez brak podkładki psuje się jednak nie tylko myszka, ale też biurko. Zwłaszcza meble wykonane z nietrwałej okleiny ścierają się, tracą kolor i fakturę w miejscu kontaktu z myszką. Również sam użytkownik myszki może odczuć skutki braku podkładki, a to przez problemy z nadgarstkiem, które mogą się pojawić w konsekwencji narażania ręki na stały kontakt z twardą, śliską powierzchnią.

Podkładki do zadań specjalnych

Nowoczesne myszki laserowe dobrze radzą sobie niemal na każdej nawierzchni, jednak dobrze nie znaczy optymalnie. Odczuwają to zwłaszcza osoby korzystające z komputerów częściej  – specjaliści, tacy jak graficy, ale też pasjonaci, czyli gracze komputerowi. O ile bowiem do sporadycznego przeglądania zawartości stron internetowych nie jest potrzebny bardzo precyzyjny sprzęt, o tyle do obsługi profesjonalnych programów i wymagających gier już tak. Tutaj liczy się każdy, nawet najdelikatniejszy ruch myszki odwzorowany przez kursor na ekranie komputera. Do tego niezbędna jest właśnie podkładka, która stanowi przyjazne podłoże dla myszki – odpowiednio odbija światło i pozwala na dokładną analizę ruchu. Dzięki temu użytkownik może maksymalnie wykorzystać precyzję tego urządzenia.

Jak wybrać podkładkę pod mysz?

Dobra podkładka pod mysz powinna być stonowana kolorystycznie, by sensor dobrze odczytywał ruchy myszki. – Mówi przedstawiciel Zakładu Poligraficznego Druk z Łodzi. –  Jej rozmiar musi z kolei odpowiadać czułości myszki – im większa czułość, tym podkładka może być mniejsza. Dla użytkowników ważna jest także estetyka podkładki, dlatego tak duża popularnością cieszą się indywidualne nadruki i grafiki na tych materiałach.  Odpowiednio dobrana podkładka mysz, z ciekawy nadrukiem, będzie ogromnym udogodnieniem dla użytkownika komputera, jak i ozdobą jego biurka.

Materiał partnera