odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny jako jedna z najlepszych metod na pozbycie się kurzu

Ścieramy kurze z mebli i urządzeń, zamiatamy podłogę, aby przez piętnaście minut cieszyć się posprzątanym pomieszczeniem. Następnie cały kurz opada i jedynym czystym elementem pracy jest nasze sumienie.

Syzyfowa praca

Nieważne czy mamy magiczną ściereczkę z mikrofibry i najnowsze mleczko polecane przez perfekcyjną panią domu, większość kurzu nie zostaje usunięta, a jedynie przeniesiona z miejsca na miejsce. Zalegający na podłodze osad znajdzie się w powietrzu, z którego po chwili opadnie, a my podczas chodzenia, rozniesiemy go po całym mieszkaniu. Niechętnie sięgamy jednak po hałaśliwy odkurzacz, który najpierw trzeba wyjąć z szafy, a później ciągnąć za sobą po całym mieszkaniu. Z tradycyjnego odkurzacza warto zrezygnować nie tylko ze względu na hałas, ale i na skuteczność sprzątania. Jego wadliwość polega bowiem na tym, że wydmuchuje zasysane powietrze w pobliżu czyszczonego miejsca, przy czym nie wszystkie zanieczyszczenia zatrzymają się na filtrze.

Proces odkurzania centralnego

Odkurzacz centralny jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie nienaganną czystość i wygodę. Zawiera on jednostkę centralną usytuowaną w piwnicy, kotłowni, garażu czy łazience, od której rozchodzi się system rur PCV, zakończony gniazdami ssącymi w wybranych pomieszczeniach. Należy podłączyć lekki wąż do gniazd i już możemy oczyścić pomieszczenie. Wessane powietrze trafia do jednostki centralnej, skąd zostaje wyprowadzone na zewnątrz budynku w oczyszczonej postaci. W przypadku mieszkania, powietrze trafia do przewodów wentylacyjnych. Do montażu systemu wymagany jest zespół specjalistów oferowany przez odpowiednie firmy, przykładowo Instalmark. Odkurzacz centralny stanowi również doskonałe rozwiązanie dla alergików.

Instalacja odkurzacza

Decyzję o instalacji odkurzacza centralnego najlepiej jest podjąć w fazie budowy domu lub gruntownego remontu. Nie jest jednak niemożliwe umieszczenie go w już postawionym budynku, do tego celu wykorzystuje się istniejące już przewody wentylacyjne (wiąże się to z nieco większymi kosztami). Podczas planowania instalacji i rozmieszczenia gniazd ssących, przewiduje się założenia węży o długości od pięciu do siedmiu metrów, tak by bez problemu dotrzeć nimi w najbliższe zakamarki. Częstotliwość opróżniania zbiornika odkurzacza jest zależna od jego pojemności. Gdy wynosi ona ok. 30 litrów, a zbiornik nie zawiera worka papierowego należy to robić od dwóch do czterech razy do roku.

Gwarancja dobrej jakości

Gdy podczas budowy bądź remontu naszego domu (lub mieszkania) postanowimy zamontować odkurzacz centralny, decydujmy się na firmy z dużym doświadczeniem oraz takie, które w swoim asortymencie posiadają również montaż innych systemów, wpływających na komfort życia. Jako przykład może posłużyć tu firma Instalmark, która oferuje nam ogrzewanie podłogowe, kolektory słoneczne, czy kominki z płaszczem wodnym.

Sprzątanie nie musi należeć do naszych ulubionych zajęć, a jednak istnieją możliwości, dzięki którym nie będzie ono tak męczące i uciążliwe. Korzystając z systemu odkurzania centralnego, mamy gwarancję wygody, zaoszczędzonej przestrzeni oraz wyższej skuteczności sprzątania.