drukowanie-3d

Na czym polega technologia drukowania 3D?

Drukowanie 3D, czyli przestrzenne polega na tworzeniu za pomocą specjalnych drukarek trójwymiarowych przedmiotów na podstawie komputerowego projektu. Choć początkowo technologia druku 3D wykorzystywana była jako metoda szybkiego wykonywania prototypów, obecnie z powodzeniem zaadaptowano ją do tworzenia rozmaitych gotowych do użytku przedmiotów.

Jak powstaje wydruk 3D?

Drukarki trójwymiarowe tworzą przedmioty wg projektu zaprogramowanego w komputerze, za pomocą materiałów takich jak żywica światłoutwardzalna, ABS, Nylon, PLA, Carbon oraz wielu innych. Niektóre technologie druku 3D wykorzystują nawet metal, ceramikę i materiały drewnopodobne!

Drukowanie 3D polega zatem na nakładaniu na stole drukarki kolejnych warstw materiału o określonej grubości – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy 3D Laboratory. Gdy warstwa zastygnie, nakładana jest następna, aż do uzyskania formy przedmiotu.

Różne technologie druku 3D

Pierwszą technologią szybkiego tworzenia prototypów jest stereolitografia (SLA), która jako materiał drukujący wykorzystuje żywicę światłoutwardzalną. Podczas tworzenia przedmiotów w tej technologii, osobno utwardzane są kontury i wypełnienia kolejnych warstw. Wypełnienie przedmiotu następuje dopiero po ukończeniu pełnego przekroju.

W technologii FDM wykorzystywane są rozmaite materiały termoplastyczne, dzięki czemu w zależności od potrzeb możemy uzyskać przedmioty o zwiększonej wytrzymałości i trwałości. Podczas pracy drukarka FDM układa naprzemiennie warstwę materiału modelowego i podporowego.

SLA i FDM – zastosowania

Opisane wyżej technologie druku trójwymiarowego różnią się pod względem możliwości i uzyskanych efektów. Druki SLA zasadniczo zaleca się do projektów wymagających bardzo dużej precyzji, w których wytrzymałość pełni rolę drugoplanową. Natomiast w produkcji przedmiotów użytkowych, elementów maszyn, ale też makiet, obudów czy dekoracji, zaleca się technologię FDM, która daje większe możliwości doboru materiału, a co za tym idzie, również możliwość uzyskania większej odporności przedmiotów.

Materiał partnera