multiroom-audio

Możliwości systemów multiroom audio

Nowoczesne systemy multiroom audio pozwalają nam cieszyć się ulubioną muzyką w całym domu. Dźwięk sterowany jest za pomocą prostych w obsłudze aplikacji, a do tego wydobywa się z designerskich głośników. Nie muszą być połączone kablami z odtwarzaczem, co pozwala na swobodną lokalizację. Głośniki sieciowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają wprost wypełnić muzyką przestrzeń.

Jak to działa?

Głośniki w systemach multiroom audio pozwalają nam na odtwarzanie muzyki korzystając z internetu oraz domowej sieci. Konfigurujemy je z domową siecią Wi-Fi, dzięki czemu możemy odtwarzać pliki zgromadzone na dysku komputera, smartfonu, tabletu czy innych urządzeń, a dodatkowo odtwarzać muzykę z internetowego radia czy serwisów typu Spotify, Tidal, Deezer. Nowoczesne głośniki umożliwiają także podłączenie innych urządzeń. Mamy do wyboru trzy główne rodzaje podłączenia: bezprzewodowy bluetooth, RCA lub minijack. Głośniki znacznie różnią się od topornych kolumn, mają niewielkie wymiary ale generują dźwięk doskonałej jakości. Nie potrzebujemy dodatkowego pilota, ponieważ sterujemy głośnikami za pomocą aplikacji na smartfon, tablet lub komputer. Aplikację możemy zainstalować na dowolnej ilości urządzeń, dzięki czemu możemy słuchać muzyki z tego urządzenia, które mamy akurat pod ręką. Konfiguracja aplikacji to jedynie kilka minut, nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy na temat systemu, dokonujemy jej intuicyjnie.

Systemy multiroom w ostatnim czasie zdobywają sobie coraz większą grupę miłośników. Na rynku dostępne są urządzenia produkowane przez wielu najbardziej cenionych na rynku producentów sprzętu audio. Na szczególną uwagę zasługują m.in. systemy miltiroom HEOS oraz SONOS.

Sprzęty grające

Głośniki sieciowe możemy skonfigurować także z urządzeniami, które służą typowo do odtwarzania muzyki. Służą do tego wzmacniacze sieciowe, które przechwytują dźwięk ze sprzętów grających – mówi specjalista ze sklepu Audiofil.eu – na przykład z odtwarzacza CD czy gramofonu. System możemy rozbudowywać w zależności od budżetu i potrzeb. Możemy zacząć od jednego głośnika w pomieszczeniu, w którym najczęściej słuchamy muzyki, a następnie dodawać kolejne. Ważne, by przemyśleć wcześniej zakup, ponieważ głośniki powinny pochodzić od tego samego producenta, by mogły ze sobą grać. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zainwestować w system stereo. Możemy też dobrać głośniki w taki sposób, by stworzyły one kino domowe. Kiedy oglądamy film, ustawiamy głośniki tak, aby dawały dźwięk przestrzenny – a na co dzień możemy rozstawić je w innych pomieszczeniach, by cieszyć się ulubioną muzyką w każdym miejscu naszego domu.

Materiał partnera