Jaki serwer wybrać?

Serwery dedykowane zapewniają najwyższą moc obliczeniową i są skierowane do dużych portali lub sklepów online. Serwer VPS to wirtualna część fizycznego serwera. Usługa ma wysoką elastyczność zasobów. Hosting współdzielony nie wymaga wiedzy informatycznej, ponieważ firma hostingowa zajmuje się całą konfiguracją sprzętu. Jest skierowany do stron wizytówek lub małych sklepów internetowych.

Wariant zaawansowany – serwer dedykowany

Serwery dedykowane oferują moc obliczeniową nieograniczoną przez pracę innych użytkowników. Usługa zapewnia klientowi na wyłączność dysk twardy, pamięć i procesor. Korzystanie z serwerów dedykowanych jest możliwe w dwóch opcjach:

  • wynajęcie całego fizycznego sprzętu od usługodawcy, który zapewnia opiekę techniczną, a klient wybiera narzędzia do pracy oraz rodzaj systemu operacyjnego;
  • wstawienie swojego serwera do serwerowni firmy hostingowej (kolokacja) – ta możliwość wymaga zakupienia serwera, opłacenia dzierżawy oraz zadbania o obsługę techniczną.

Usługa jest przeznaczona dla dużych firm, które mają wysokie wymagania odnośnie pojemności i parametrów serwera oraz chcą mieć go na wyłączność. Częstymi klientami serwerów dedykowanych są:

  • sklepy online,
  • duże portale,
  • witryny, które generują dane o dużej wadze,
  • strony odwiedzane przez wielu unikalnych użytkowników.

Wariant średnio zaawansowany – serwer VPS

Serwer VPS polega na podzieleniu możliwości fizycznego serwera na kilka mniejszych elementów, które są do dyspozycji niezależnych użytkowników. Zaletą oferty jest możliwość pracy na niewykorzystanych zasobach przez innych klientów serwera. Serwer VPS to połączenie funkcji serwera dedykowanego i hostingu współdzielonego. Usługa ma dużą elastyczność zasobów, ponieważ w miarę rozwoju witryny, można zwiększyć parametry serwera. Najlepsze firmy hostingowe zapewniają też wysokie możliwości sprzętu: 4096 MB pamięci RAM, pojemność dysku do 150 GB SSD oraz 6000 GB miesięcznego transferu. Serwer VPS jest skierowany do blogerów, sklepów internetowych oraz rozwijających się firm.

Wariant podstawowy – hosting współdzielony

Klient decydujący się na hosting współdzielony otrzymuje fragment fizycznego serwera. Jest to najtańsza wersja, w której użytkownik musi dzielić moc obliczeniową z innymi klientami. Najlepsze firmy zapewniają programy separujące użytkowników, które uniemożliwiają wykorzystanie całych możliwości serwera przez jedną osobę. Hosting współdzielony ma ograniczoną ilość miejsca na dysku i małą elastyczność zmian. Klient nie potrzebuje wiedzy informatycznej, ponieważ wszystkie ustawienia serwera zapewnia firma hostingowa. Użytkownik musi mieć tylko stronę WWW i domenę internetową. Oferta jest skierowana do:

  • stron wizytówkowych,
  • małych sklepów internetowych,
  • witryn do zastosowań prywatnych.
Materiał partnera