Czym są i do czego służą narzędzia pneumatyczne?

Narzędziami pneumatycznymi nazywamy typ narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Ich zaletami są duża moc, możliwości wydajnościowe i lekka, poręczna praca. W odróżnieniu od tradycyjnych narzędzi, są także zupełnie wolne od iskier, co zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania.

Głównym elementem w narzędziach pneumatycznych jest prosty silnik, który wykorzystuje mechanizm łopatkowy albo turbinowy. Powietrze do jego napędzania dostarczane jest za pomocą kompresora albo instalacji sprężonego powietrza. Dzięki prostej budowie, narzędzia pneumatyczne są znacznie mniej awaryjne i prostsze w naprawie niż elektronarzędzia. Są także trwalsze, bo bardziej odporne na przeciążenia, gdyż nie występuje w nich przegrzewanie na wskutek mało wydajnej pracy urządzenia wentylacyjnego lub cieplnego działania prądu.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Jedną z największych zalet narzędzi pneumatycznych, wskazywaną przez pracowników, jest ich efektywność. Oznacza to, że dysponują znacznie większą mocą, przy zdecydowanie mniejszych wymiarach i masie. Według orientacyjnych wyliczeń, przyjmuje się, że narzędzie napędzane sprężonym powietrzem jest 50% lżejsze od odpowiadających mu elektronarzędzi. Nie tylko ułatwia to pracę operatora, bo staje się mniej męcząca, ale także umożliwia pracowanie w miejscach o ograniczonym dostępie.

Co więcej, narzędzia pneumatyczne nie iskrzą, dlatego są podstawowymi narzędziami stosowanymi w warsztatach montujących instalacje LPG. W porównaniu z elektronarzędziami wykorzystującymi zjawisko komutacji (wywołujące iskrzenie szczotek na styku z obracającym się komutatorem), narzędzia pneumatyczne powodują znacznie mniejsze zagrożenie pożarowe.

Rodzaje narzędzi pneumatycznych

W ofercie producentów znajdziemy szeroką gamę narzędzi pneumatycznych da przemysłu. Są to między innymi:

  • wszelkiego rodzaju szlifierki (np. kątowe, oscylacyjne, taśmowe itd.),
  • gwoździarki,
  • wkrętarki,
  • młoty,
  • wiertła do metalu,
  • polerki,
  • nożyce do blachy
  • i wiele innych.

Jak dodaje ekspert z firmy TOLSPrawie każde narzędzie przemysłowe na rynku posiada  swój pneumatyczny odpowiednik. Jeśli zamierzamy je stosować, musimy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy – o ich smarowaniu. Jest ono niezbędne do długiej i bezawaryjnej pracy. Rodzaj oleju najodpowiedniejszy do smarowania narzędzia zazwyczaj umieszczony jest w jego instrukcji. Bez regularnego smarowania, nasz sprzęt, bez względu na to jak jest drogi, bardzo szybko ulegnie awarii.

Narzędzia pneumatyczne są bardzo często wybierane przez profesjonalistów, ponieważ ułatwiają im codzienną pracę. A ty jak sądzisz, czy przydałyby Ci się lekkie, wydajne i wytrzymałe narzędzia?

Materiał partnera