bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo zakupów w sieci

Zakupy za pośrednictwem internetu cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego – w sieci z łatwością możemy znaleźć interesujące nas produkty i skorzystać z usług sprzedawców działających nawet na drugim końcu świata. I wszystko to bez wychodzenia z domu. Z drugiej strony internet stwarza duże pole do działania dla wszelkiego rodzaju oszustów. Oto kilka porad, dzięki którym nie padniemy łupem nieuczciwych handlarzy.

Sprawdź opinie o sprzedawcy

W internecie jak w życiu – dobrze jest kupować tylko u wiarygodnych sprzedawców. Portale ogłoszeniowe i aukcyjne, takie jak OkazjeXL umożliwiają użytkownikom dokonywanie ocen i pisanie opinii o sprzedawcach – będą one cenną wskazówką co do wyboru dostawcy towaru, który nas interesuje. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie profilu sprzedawcy na facebooku (o ile taki posiada) lub portalach typu Ceneo lub Opineo. Warto pamiętać, żeby traktować komentarze z dystansem – niektóre z nich mogą być pisane z fikcyjnych kont.

Sprawdź dane teleadresowe

Każdy sprzedawca powinien udostępniać do wglądu swoje dane: nazwę firmy, adres, telefon kontaktowy, mail, a także numer KRS oraz REGON. Jeśli nie możemy ich znaleźć na stronie sprzedawcy lub profilu na portalu sprzedażowym, powinien to być dla nas znak, że sprzedawca nie działa legalnie.

Zapoznaj się z regulaminem

Każdy sklep oraz portal sprzedażowy powinien udostępniać swój regulamin, w którym zawarte będą informacje m.in. na temat warunków transakcji oraz reklamacji, czas realizacji zamówienia, dane firmy. Powinniśmy się zapoznać z nim choćby pobieżnie, możemy w ten sposób uniknąć wielu nieprzyjemności. Podobnie jak w przypadku danych teleadresowych – jeśli regulaminu na stronie nie ma, powinniśmy poszukać interesujących nas produktów gdzie indziej.

Czytaj opisy

Każdy produkt w ofercie sprzedawcy powinien być dokładnie opisany pod względem parametrów technicznych. Na przykład w przypadku sprzętów gospodarstwa domowego parametry powinny uwzględniać moc urządzenia, tryby pracy, wyposażenie dodatkowe; w przypadku ubrań parametry muszą uwzględniać dokładnie opisany rozmiar, rodzaj tkaniny, gramaturę. Jeśli kupujemy towar z drugiej ręki, w opisie powinno być wspomniane czy nie nosi on śladów używania i zniszczeń. Dokładnie zapoznajmy się z opisem – jeśli produkt jest niezgodny z tym, co przeczytaliśmy w ofercie, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać zwrot pieniędzy.

Warunki transakcji

Płatność za wybranego produkty to zdecydowanie najważniejsza rzecz, którą powinniśmy mieć na uwadze. Każdy sprzedawca powinien umożliwiać nam zapłatę w różnych formach – przelewem, z pomocą karty kredytowej, z góry lub za pobraniem. Jeśli sprzedawca oferuje płatność jedynie z góry, możemy być prawie pewni, że zakupy u niego będą bardzo ryzykowne. Pamiętajmy, że płatności internetowe powinny odbywać się w bezpiecznym protokole SSL – jeśli w adresie strony, na której dokonujemy zapłaty widnieje protokół „https”, oznacza to, że połączenie jest bezpieczne. Jeśli zamiast tego widzimy standardowy protokół „http”, oznacza to, że dane, które podajemy mogą być widoczne dla osób trzecich.

 

Materiał partnera