Baterie czy akumulatory? – Na co się zdecydować

Decyzja o zakupie baterii bądź akumulatorów nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Na akumulator wydamy więcej, ale posłuży nam dłużej, a w związku z tym będzie bardziej przyjazny dla środowiska. W niektórych sytuacjach jednak okazuje się, że więcej sensu ma użycie klasycznych baterii. Wiele zależy od tego, jakie urządzenie wymaga zasilania, a także jak często mamy zamiar z niego korzystać.

Na początku warto sobie powiedzieć, że niektóre sprzęty najzwyczajniej w świecie z akumulatorem nie będą współpracować. Wynika to z różnicy w wartości napięcia znamionowego, które w tradycyjnych bateriach wynosi 1,5 V, podczas gdy w akumulatorach jest to nieco mniej, bo 1,2 V. W wielu przypadkach nie ma to większego znaczenia, czasami jednak zdarza się, że urządzenie zadziała poprawnie tylko na baterii.

Baterie mają swoje plusy

Pilot do telewizora, zegar, kalkulator, radyjko, latarka czy stacja pogodowa nie pobierają wiele energii, najprawdopodobniej nie korzystamy też z nich zbyt często. Tutaj warto więc postawić na klasyczne baterie. Pozwolą działać wspomnianym urządzeniom bez konieczności szybkiej wymiany. Dłużej, niżby to miało miejsce w przypadku akumulatorów, jako że te ostatnie szybko się rozładowują, jeśli nie są w użyciu. W ciągu miesiąca tracą nawet 10-20 proc. energii, podczas gdy samoczynna jej utrata w zwykłych bateriach to zaledwie kilka procent w ciągu roku.

Sprzęt nowej generacji

Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się akumulatory nowej generacji, w których proces samorozładowywania został istotnie ograniczony, dzięki czemu można je stosować również w urządzeniach takich jak te wymienione wyżej.  Takie akumulatory są jednak znacznie droższe od zwykłych, a w dodatku na stałe raczej ich nie zastąpią, bo w związku z mniejszą pojemnością trzeba je częściej ładować.

Żywotność akumulatora

Warto w tym miejscu wspomnieć, że żadnego akumulatora nie da się ładować w nieskończoność. Jego żywotność to przeciętnie kilkaset cykli naprzemiennego ładowania i rozładowywania, przy czym pojemność ulega tu z czasem zmniejszeniu. Ten ostatni parametr, podobnie jak ogólna sprawność akumulatora, zależy zresztą od kilku czynników, m.in. od sposobu rozładowywania (ciągły albo stopniowe) oraz temperatury otoczenia. Im jest chłodniej, tym szybciej akumulator traci energię. Na mrozie zaś w ogóle nie da się go naładować.

Opłacalność inwestycji

Czas ładowania jest różny dla akumulatorów różnych producentów, a także różnych modeli ładowarek, których zakup dodatkowo wypływa na zwiększenie i tak znacznie wyższego niż w przypadku baterii kosztu akumulatorów. Inwestycja ta jednak zauważalnie szybko się zwraca w przypadku pobierających sporo energii urządzeń, z których korzystamy często i intensywnie, czyli na przykład aparatów fotograficznych albo bezprzewodowych klawiatur i myszy komputerowych.

Materiał partnera