Na co zwracać uwagę wybierając żłobek dla dziecka

Nie zawsze rodzice mogą samodzielnie opiekować się dzieckiem w pełnym wymiarze godzin. Kiedy po urlopie macierzyńskim mama musi wrócić do pracy, konieczne jest zapewnienie maluchowi jak najlepszej opieki. Gdy zatrudnienie niani nie wchodzi w grę, z pomocą przychodzi żłobek. Radzimy na co należy zwracać uwagę podczas jego wybierania.

Państwowy czy prywatny?

Pierwszą decyzją, którą trzeba podjąć podczas poszukiwań żłobka dla swojej pociechy jest to, czy interesują was placówki państwowe, czy prywatne. Pozwoli wam ona zawęzić wybór, a tym samym znacznie go ułatwić.

Jeśli rodzice myślą o wyborze żłobka państwowego, muszą podjąć decyzję jak najszybciej. Może się bowiem okazać, że w danej placówce nie ma już miejsc. Dużo łatwiej jest takowe zdobyć w żłobkach prywatnych, jednak w ich przypadku również nie warto zwlekać z zapisem.

Czym się kierować

Wybierając żłobek dla malucha warto dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek i wybrać kilka, spośród których dokonacie ostatecznego wyboru. Najlepiej jest odwiedzić każdy żłobek z tej listy i na własne oczy przekonać się, czy panujące tam warunki odpowiadają opisom i zasłyszanym opiniom – radzi nasz rozmówca reprezentujący Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik.

Przy podejmowaniu decyzji dobrze jest się też kierować takimi kryteriami, jak:

  • lokalizacja – żłobek nie powinien znajdować się przy ruchliwej ulicy, przy której ciężko o miejsce parkingowe, lub w miejscu kiepsko skomunikowanym z waszym domem lub mieszkaniem,
  • standard budynku i jego otoczenia – należy zwrócić uwagę na stan techniczny budynku i placu zabaw, przyjrzeć się jego wyposażeniu i ocenić, czy miejsce to będzie wystarczająco bezpieczne, by każdego dnia zostawiać tam dziecko,
  • standard sal i ich wyposażenie – poza samymi salami, warto obejrzeć także łazienki i korytarze (powinny być czyste i jasne) i rzucić okiem na zabawki, które powinny być całe, czyste i niezniszczone,
  • personel – to najważniejsza kwestia, dlatego warto spytać o liczebność grup i liczbę dzieci jaka przypada na jedną opiekunkę, a także dowiedzieć się jakie kwalifikacje posiadają pracujące w żłobku osoby; dobrze jest też zwrócić uwagę jak odnoszą się do siebie poszczególni opiekunowie i czy odczuć można przyjazną atmosferę (dzięki niej dziecko będzie chciało tam wracać),
  • oferta zajęć – coraz więcej placówek oferuje swoim podopiecznym liczne zajęcia i atrakcje, takie jak zajęcia plastyczne, muzyczne, językowe oraz gimnastyka, dlatego warto dowiedzieć się co oferują wybrane przez was żłobki, przyjrzeć się porozwieszanym pracom dzieci, itd. .

Ponadto, w czasie wizyty w danym żłobku warto zapytać czy dziecko będzie mogło przynosić ze sobą własnego misia lub kocyk, które będą przypominać mu dom oraz dowiedzieć się jak wyglądają popołudniowe drzemki (czy leżakowanie jest obowiązkowe, na czym śpią dzieci, itp.). Warto też dopytać, czy w żłobku znajduje się punkt medyczny,  a jeśli dziecko cierpi na alergie pokarmowe, to również o to, czy żłobek zapewnia posiłki dzieciom, które nie tolerują określonych produktów.

Co więcej, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto też poznać opinię innych rodziców, zarówno znajomych, jak i tych, którzy swoimi opiniami dzielą się na internetowych forach. Z takim przygotowaniem z pewnością znajdziecie żłobek, z którego w pełni zadowoleni będziecie nie tylko wy, ale przede wszystkim wasza pociecha.

Materiał partnera