srodki piorace

Przegląd środków piorących dla dzieci

Młodzi rodzice niejednokrotnie stają przed dylematem, jak i w czym wyprać ubranka dla dzieci. Bombardowani pomysłami znajomych czują się coraz bardziej bezradni. Podpowiadamy, jak sprawują się w praktyce poszczególne środki piorące dla dzieci.

Dziecięce kosmetyki

Wrażliwa skóra niemowlęcia, bez ochronnej warstwy hydrolipidowej, jest szczególnie podatna na podrażnienia. Dlatego ubranek dla dzieci nie powinno się prać w proszkach przeznaczonych dla całej rodziny. Maluch musi obowiązkowo mieć swój zestaw kosmetyków, także tych z działu chemii gospodarczej. Stosowanie zbyt silnych detergentów nie musi, ale może doprowadzić do chorób skóry u niemowląt. Na szczęście do wyboru mamy kilka rodzajów środków piorących dedykowanych specjalnie dzieciom.

Niektórzy rodzice piorą ubranka dla dzieci w proszkach dla dorosłych i uważają, że tak jest dobrze. Jeśli nie dzieje się nic złego, to w porządku. Jednak nie wszystkie maluchy są gotowe na silną dawkę chemii i reagują na nią alergicznie. W takim wypadku lepiej sięgnąć po proszek dla niemowląt.

Jak dbać o czystość ubranek?

Proszek do prania – najpopularniejszy i najczęściej stosowany środek do prania ubranek dla dzieci. Proszki dla niemowląt nie zawierają sztucznych wybielaczy, są wolne od chloru, fosforanów i substancji zapachowych. Można w nich prać wszystkie rodzaje ubranek dziecięcych. Dostępne są proszki dla dzieci do ubranek białych i kolorowych.

Większość proszków do prania dla dzieci ma właściwości hipoalergiczne, co oznacza, że nie podrażniają nawet bardzo wrażliwej skóry. Również osobom dorosłym z problemami skórnymi poleca się pranie ubrań w proszkach dla dzieci, np. Lovela.

Płyn do prania – jest alternatywą dla proszku. Ma takie same właściwości piorące. Jego główną zaletą jest fakt, że nie unosi się w powietrzu i jego drobinki nie trafiają do płuc. Dla niektórych jest to po prostu wygodniejsza w użyciu forma.

Płatki mydlane – ze względu na swoje delikatne właściwości stosowane są najczęściej do prania ręcznego. Nie zawierają detergentów, enzymów, barwników i substancji zapachowych. Można używać ich także w pralce, również w wysokich temperaturach. Są bezpieczne, nie podrażniają delikatnej niemowlęcej skóry.

Szare mydło – czyli mydło potasowe. Wygląda mało atrakcyjnie, gdyż nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. Dzięki temu nie uczula i nie podrażnia skóry niemowlęcia. Szare mydło ma właściwości antybakteryjne. Niekwestionowaną zaletą tego środka jest jego niska cena.

Orzechy piorące – bardzo popularne w ostatnim czasie jest eko-pranie z dodatkiem łupin orzechów. Do specjalnego woreczka wkładamy 6-8 łupin orzechów i wkładamy woreczek bezpośrednio do bębna pralki. Jest to w pełni naturalny sposób prania, dostosowany do delikatnej skóry dziecka. Niestety wadą orzechów jest ich słaba wydajność, nie radzą sobie z plamami i większymi zabrudzeniami.

Nie można z góry zakładać, że taki czy inny detergent będzie najodpowiedniejszy dla dziecka. Zazwyczaj trzeba wypróbować kilka rozwiązań zanim znajdzie się to najlepsze. W tym wypadku, czy dany środek jest dobry czy zły, okaże się… w praniu.

Materiał partnera