pieluszkowe zapalenie skory

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak bardzo jest groźne i jak sobie z nim radzić?

Pielęgnacja niemowlaka nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną. Maluch lubi być najedzony, mieć ciepło i sucho. To ostatnie może wydawać się najmniej istotne, jednak nie wolno dać się zwieść pozorom. Mokra pieluszka w połączeniu z delikatną skórą dziecka może spowodować pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak powinna wyglądać higiena małego dziecka?

Przygotowując się do wymiany pieluszki trzeba przygotować miseczkę z ciepłą wodą, duży wacik i oczywiście nową pieluszkę. Każdorazowo przy przewijaniu należy dokładnie przemyć okolice intymne dziecka. Najlepiej uczynić to właśnie samą wodą lub wodą z dodatkiem płynu do kąpieli dla dzieci. Chusteczki nawilżane, chociaż bardzo praktyczne, mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego lepiej zostawić je sobie na wyjścia z domu. Jeżeli skóra pod pieluszką wygląda na zdrową, nie ma potrzeby stosowania żadnych kremów.

Co jeśli pojawi się czerwona plamka?

Zaczerwieniona skóra w miejscach intymnych dziecka to dla rodziców pierwszy sygnał alarmowy. Dziecko prawdopodobnie czuje dyskomfort i informuje o nim głośnym krzykiem. Jeśli już pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry warto malucha rozebrać i pozwolić na dobroczynny wpływ powietrza. Nie ma lepszego lekarstwa na skórę niż powietrze, przynajmniej w początkowej fazie choroby. Chociaż odparzenia u dzieci wyglądają nieestetycznie i mogą wywoływać niepokój, pojawiają się częściej niż katar. Odpowiednio traktowane znikają po kilku godzinach. Po przewietrzeniu dziecka, przy zakładaniu pieluszki można posmarować chorobowo zmienione miejsca tłustym kremem.

A jeśli tych plamek jest coraz więcej?

Jeśli samo wietrzenie pupy nie wystarczyło, trzeba sięgnąć po intensywniejsze środki. Nasze prababcie w takich sytuacjach stosowały swoim dzieciom kąpiel z dodatkiem krochmalu lub stosowały krochmal jako zasypkę. Krochmal do kąpieli można bez problemu dostać w aptece. Do smarowania odparzeń trzeba zastosować krem antybakteryjny, najlepiej zawierający cynk. Podrażniona skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego osuszanie miejsc intymnych powinno odbywać się przez dotyk, a nie przez pocieranie.

Nie zaszkodzi też rachunek sumienia. Być może pieluszkowe zapalenie skóry jest reakcją na zmianę rodzaju pieluch, chusteczek, płynu do kąpieli, bądź zmiany w diecie. Czasem jest ono związane z nawracającymi biegunkami.

Czy pieluszkowe zapalenie skóry wymaga wizyty u pediatry?

Jeśli domowe metody powodują zmniejszanie się i zanikanie plamek, wizyta u pediatry nie będzie potrzebna. Jednak jeśli zamiast lepiej, jest coraz gorzej, trzeba skonsultować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry może przejść w zakażenie bakteryjne lub drożdżakowe i nie obędzie się bez antybiotyków.

Kiedy to się wreszcie skończy?

Nawracające pieluszkowe zapalenie skóry może być prawdziwą udręką zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Jednak już po pierwszym roku życia dziecka częstotliwość występowania tej dolegliwości znacząco maleje, u dzieci powyżej drugiego roku życia nie występuje w ogóle.

Materiał partnera