kalendarz-ciazy

Kalendarz ciąży – drugi trymestr

Drugi trymestr to okres pomiędzy czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często określa się go mianem „miesiąca miodowego”, a to ze względu na fakt, że ustępują wówczas nieprzyjemne dolegliwości, z którymi boryka się sporo przyszłych mam takie, jak nudności czy senność.

Samopoczucie w drugim trymestrze ciąży

Charakterystycznymi dla drugiego trymestru ciąży objawami są nadmiar energii, roztargnienie oraz niemożność skupienia się. Wiele pań ma wówczas trudności ze znalezieniem komfortowej pozycji w łóżku, co przekłada się na problemy ze snem. Pomocna okazać może się specjalna poduszka dla osób ciężarnych. Charakterystyczne dla drugiego trymestru są również zgada oraz problemy z oddychaniem (wynikają one z faktu że rosnąca macica uciska żołądek oraz przeponę).

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

Zgodnie z kalendarzem ciąży, w drugim trymestrze wszystkie układy oraz narządy rozwijającego się w brzuchu dziecka są uformowane. Jest to czas, w którym płód zaczyna intensywnie rosnąć. Wykształca się jego zmysł dotyku oraz słuchu, a pod koniec tego okresu, dziecko jest w stanie słyszeć zarówno Twój głos i bicie Twojego serca, jak i głośniejsze dźwięki dobiegające z otoczenia. W drugim trymestrze rozwijają się również drogi oddechowe i pojawiają linie papilarne.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, pod koniec drugiego trymestru dziecko ma około 32 centymetry długości i waży około 900 gramów. Jest to okres, gdy łożysko zostaje ostatecznie ukształtowane i zaczynają przechodzić przez nie ciała skierowane przeciwko bakteriom, wirusom oraz pierwotniakom, z którymi kobieta miała kontakt w dotychczasowym życiu lub już w okresie ciąży i które mogłyby zaszkodzić płodowi. Nim dziecko będzie w stanie wytworzyć własną odporność, od porodu minąć musi co najmniej sześć miesięcy.

Badania wymagane w drugim trymestrze ciąży

  • Badanie ultrasonograficzne, które powinno zostać przeprowadzone pomiędzy osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży. Jest ono w stanie ocenić anatomię płodu, w tym prawidłowość budowy jego serca. Jeżeli zostanie wykryta jego wada, możliwe będzie zaplanowanie kontroli oraz leczenia po porodzie. Na tym badaniu istnieje także możliwość poznania płci dziecka.
  • Badanie stężenia glukozy we krwi (przeprowadza się je pod sam koniec drugiego trymestru).
  • Ocena pH wydzieliny pochwowej, która umożliwia określenie stanu bakteriobiologicznego pochwy i szyjki macicy.
  • Morfologia krwi oraz badanie moczu (powodem do niepokoju może być obecność białka, cukru oraz białych i czerwonych krwinek).

Badaniami nie obowiązkowymi, lecz zalecanymi w tym okresie są:

  • Badanie w kierunku toksoplazmozy.
  • Badanie mające na celu wykrycie wad uwarunkowanych genetycznie (zespołu Downa oraz otwartych wad cewy nerwowej). Jest ono nieinwazyjne i stanowi uzupełnienie USG genetycznego.

Kalendarz ciąży przedstawiający krok po kroku przebieg każdego z tygodni, znaleźć można pod adresem: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/15.

Materiał partnera