kulodrom drewniany

Drewniane kulodromy dla dzieci

Kulodrom to zabawka dla dzieci mających 3 lata, choć dostępne są także takie, którymi mogą bawić się już roczne dzieci. Mogą być one wykonane z tworzyw sztucznych oraz materiału naturalnego jakim jest drewno.

Kulodrom dla dzieci – co to jest?

Kulodrom jest zabawką przeznaczoną dla dzieci mających 12 miesięcy i więcej. Zjeżdżalnie dla dzieci mogą mieć prosta budowę i być wykonane z drewna, a mogą też występować w wersji bardziej skomplikowanej i być wyprodukowane z tworzywa sztucznego.

Kulodromy są intuicyjną zabawką, która nie sprawia problemów podczas zabawy i nie trzeba czytać instrukcji by wiedzieć jak się nią bawić. Zabawka ta dostępna jest w różnych kolorach oraz zestawach mniej lub bardziej skomplikowanych, co zapewnia dzieciom świetną zabawę oraz umożliwia rozwój dziecka na różnych płaszczyznach.

Rodzaje kulodromów

Zjeżdzalnia dla aut wykonana może być z różnych materiałów. Kulodromy dla dzieci podzielić można na:

  • drewniane – zabawki wykonane z drewna mają klasyczny wygląd, są ekologiczne i bezpieczne, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też połamanie elementów. Drewniane elementy są duże więc nie ma ryzyka, że dziecko połknie zabawkę. Drewniane kulodromy sprawdzą się jako zabawka dla mniejszych i starszych dzieci, ale także będą świetną dekoracją pokoju dziecięcego,
  • plastikowe – są to najczęściej zjeżdżalnie składające się z wielu elementów o różnych kształtach i wielkości. Tego typu zabawka przeznaczona jest dla dzieci starszych, które nie biorą zabawek do buzi,
  • dźwiękowe – dzięki dźwiękom jakie wydają dzieci są nimi bardziej zaciekawione i chętniej się nimi bawią. Dźwięki grane są jeśli najechany zostanie odpowiedni element zabawki. Dostępne są kulodromy, które umożliwiają wgrywanie oraz tworzenie własnych dźwięków, co pozwala dzieciom rozwijać kreatywność oraz zmysł słuchu.

Wpływ kulodromu na rozwój dziecka

Zabawki jakimi są kulodromy mają wpływ na wyobraźnię oraz kreatywność dziecka, które podczas zabawy tworzy coraz to nowe tory i budowle.

Zabawa pozwala usprawnić koordynację ruchową oraz uczy cierpliwości podczas łączenia poszczególnych elementów. Ponad to zabawka ta umożliwia dobrą zabawę oraz zacieśnienie się więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi bawiącymi się razem.

Jak wybrać kulodrom?

Podczas wyboru zjeżdżalni można zasięgnąć opinii w internecie. Najczęściej polecanymi firmami, które produkują kulodromy są: Haba, Buki oraz B. Toys. Z produktów tych firm korzysta wielu zadowolonych klientów, dlatego warto wziąć je pod uwagę przy zakupie kulodromu.

Wybierając zjeżdżalnie dla rocznego dziecka należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest on wykonany, ponieważ najlepiej sprawdzi się drewno. Zabawka powinna być różnokolorowa żeby zainteresować dziecko. Ważne żeby kulodrom nie miał skomplikowanej budowy, bo może to zniechęcić dziecko do zabawy.

Kulodromy jakim będzie bawił się 2-latek mogą mieć bardziej skomplikowaną budowę i kształt. Dzięki bardziej rozbudowanym zjeżdżalnią dziecko bawi się dłużej i zabawa sprawia mu większą radość. Dziecko w tym wieku samodzielnie będzie składać trasy więc trzeba zastanowić się, czy lepsze będą elementy plastikowe czy drewniane.

Dla dzieci starszych można wybrać bardziej rozbudowane i skomplikowane kulodromy, które składać się będą z wielu elementów oraz dodatków umożliwiających dłuższą zabawę dziecka.

Podczas wyboru zabawki należy wziąć pod uwagę materiał z jakiego zrobiona jest zjeżdżalnia oraz to czy nie ma ona ostrych krawędzi i małych elementów. Kulodrom aby spełniał swoje zadanie musi być odpowiednio dobrany do wieku dziecka.