wozek spacerowy

Czym powinien się charakteryzować dobry wózek spacerowy?

Wózek dziecięcy to z pewnością jedna z najważniejszych pozycji na liście zakupów świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego zatem, że wiele osób napotyka wiele trudności z wyborem odpowiedniego modelu – kwestię te dodatkowo komplikuje fakt, że dziecko rośnie i rozwija się bardzo szybko, dlatego gondola, w której spędziło pierwsze miesiące życia z czasem przestanie być dla niego wystarczająca. Wtedy konieczne będzie zaopatrzenie się w „spacerówkę”. Warto pamiętać, że wózek spacerowy będzie przez kolejne kilka lat głównym środkiem transportu dla naszego dziecka, powinniśmy zatem wiedzieć na co zwracać uwagę podczas wyboru.

Waga i wymiary

Współczesne wózki można bardzo łatwo składać i rozkładać. Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jakie wymiary ma wybrany przez nas model złożony i w pełni rozłożony. Będzie to miało bardzo duże znaczenie podczas przechowywania wózka, transportu oraz podczas codziennego korzystania z niego (zbyt duże wózki mogą być utrudnieniem np. podczas zakupów z dzieckiem). Jeśli wiemy, że będziemy zmuszeni często przenosić wózek (bo np. mieszkamy w bloku pozbawionym windy), powinniśmy zainteresować się również jego wagą.

Siedzisko

Siedzisko powinno być dość szerokie, by pomieścić dzieci w różnym wieku. Warto zwrócić uwagę, czy wózek umożliwia regulację kąta nachylenia siedziska oraz czy siedzisko posiada pasy bezpieczeństwa.

Zawieszenie

Wózek dziecięcy, podobnie jak prawdziwy pojazd kołowy, powinien mieć odpowiednią – nie za twardą ani nie za miękką – amortyzację. Ma ona bardzo duży wpływ zarówno na komfort dziecka, jak i na wygodę kierowania wózkiem, szczególnie podczas dłuższych spacerów po nierównych terenach, np. w parku albo w lesie.

Koła

Podobnie jak zawieszenie, koła mają bardzo duży wpływ na komfort dziecka podczas spaceru oraz sterowność wózka. Poszczególne modele różnią się nie tylko wielkością kół i ich rodzajem, ale również ich ilością – wózki trójkołowe są zazwyczaj łatwiejsze w sterowaniu, jednak mniej stabilne w pewnym sytuacjach, np. przy wprowadzaniu wózka do autobusu.

Budka wózka

Budka chroni dziecki przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi – silnym słońcem, wiatrem oraz opadami. Powinna być ona głęboka, by dziecko było pod nią schowane, ale również dość przewiewna.

Kosz

Rodzice często zabierają ze sobą dzieci na codziennie zakupy. Duży kosz pod umieszczony pod siedziskiem jest bardzo dużym udogodnieniem, można w nim umieścić część sprawunków lub torbę z akcesoriami dla dziecka.

Wysokiej jakości spacerówki znajdziemy w ofercie firmy Coletto, producenta wózków oraz fotelików dziecięcych.

Materiał partnera