Czym kierować się przy wyborze zabawki dla dziecka?

Wbrew pozorom kupno zabawki nie jest łatwe. Wybór jest ogromny, przez co decyzja staje się jeszcze trudniejsza. Podpowiadamy, jakie cechy powinna posiadać dobra zabawka.

Kupno zabawki, która ucieszy dziecko, nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać. Warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które pozwolą Wam wybrać świetną zabawkę dla dziecka w każdym wieku. 

Na co zwrócić uwagę?

Dobra zabawka powinna nie tylko bawić, ale także i uczyć. Warto zdecydować się na taką zabawkę, która rozwija i daje radość dziecku. Oczywiście należy mieć na uwadze to, by była dostosowana do wieku i zainteresowań malucha. Pedagodzy zwracają uwagę na to, że zabawka powinna rozwijać myślenie – logiczne i przestrzenne, a także i kreatywność.

Zabawka dostosowana do malucha

Jak już wspominaliśmy – dobra zabawka to taka, która przystaje do wieku i upodobań dziecka. Dzieci rozwijają się szybko i na każdym etapie potrzebują czegoś innego. Zabawka z wyższym poziomem trudności niż wskazane dla danego wieku, może być zwyczajnie frustrująca.

Zabawki dla niemowląt

Dla niemowlaków poleca się zabawki w żywych kolorach, które przyciągają uwagę. Dzieci na tym etapie rozwoju mają bowiem duże problemy ze skupieniem uwagi na jednym przedmiocie na dłużej. Mocne kolory z pewnością choć na chwilę zatrzymają dziecko przy zabawie.

Zabawki dla nieco starszych dzieci

Dla nieco starszych dzieci dobrze jest zdecydować się na klocki, czy układanki. Kluczowe jest to, by zabawki były różnorodne – nie tylko pod względem kolorystycznym – liczy się także kształt i faktura. Należy pamiętać, że na tym etapie wiele zabawek dla dzieci ląduje w buzi – nie mogą być one za małe, ani z żaden sposób niebezpieczne dla malucha.

Zabawki dla dzieci kilkuletnich

Przy dzieciach kilkuletnich ważne jest skupienie się na zdolnościach manualnych. W tym przypadku sprawdzają się rozbudowane zestawy klocków, czy zabawki, które motywują do aktywności fizycznej.

Bezpieczeństwo

Nie tylko funkcjonalność i dopasowanie do wieku jest ważne przy wyborze zabawek. Ogromne znaczenie ma także bezpieczeństwo, szczególnie gdy chcemy kupić zabawkę dla młodszego dziecka. Bezpieczne zabawki powinny posiadać certyfikaty i atesty, które można sprawdzić w opisie i na opakowaniu – szczególnie polecane są certyfikaty Unii Europejskiej, które są bardziej restrykcyjne niż certyfikaty azjatyckie. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zabawki ekologiczne – takie oczywiście kosztują więcej, ale i zapewniają bezpieczeństwo dla malucha.

Duży wybór

Jeżeli właśnie stoisz przed wyborem zabawki dla dziecka, to działaj z głową! Pomyśl, ile dane dziecko ma lat i jakie są jego naturalne potrzeby związane z konkretnym etapem rozwoju. Czy możesz mu już kupić klocki Lego, czy na przykład w tym momencie lepsza byłaby układanka? Dopiero później zacznij wybierać zabawkę wśród ogromnego asortymentu, który znajdziesz w zabawki dla dzieci w eMAG. Do dyspozycji masz gry planszowe dla nieco młodszych i starszych, pluszaki, figurki, zabawki dla niemowląt i wiele innych.

Od teraz wybór zabawki dla dziecka nie będzie trudny! Znajomość rozwoju i potrzeb malucha znacząco ułatwi cały proces i sprawi, że dwie strony będą zadowolone. Zarówno osoby, które kupują zabawkę, jak i dziecko, które je dostaje. Zabawa może iść w parze z rozwojem, dzięki dobrze dobranym zabawkom!

Materiał partnera