pokoj dzieciecy

Co powinno znaleźć się w pokoju dla dziecka?

Rodzice zawsze chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. W kwestii wyboru szkoły, ubioru, a także umeblowania pokoju. Warto jednak zastanowić się, zwłaszcza w tej ostatniej kwestii czy postępujemy zgodnie z pragnieniami naszych pociech.

Pokój powinien wyrażać osobowość naszego dziecka. Jest to bowiem prywatny azyl, w którym przebywa ono bardzo często w ciągu całego dnia. Należy zatem przyjrzeć się dokładnie zainteresowaniom, ulubionym kolorom, a także sposobem spędzania wolnego czasu naszych dzieci. Bez tej wiedzy trudno nam będzie sprostać ich wymaganiom. Najlepiej przedstawić swoją wizję dziecku i ustalić kompromis.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie pokoju tematycznego. Chłopiec interesujący się motoryzacją zapewne chętnie przystanie na położenie dywanu z wzorem ulic, zawieszenie fototapety ze zdjęciami rajdowych samochodów lub zakup pościeli w stylu disneyowskich „Aut”. Jeżeli woli spędzać czas na sportowo, można umieścić w pokoju papierowy klosz na lampę w kształcie piłki, a także powiesić półkę na cenne trofea lub wygospodarować miejsce na oprawione w ramki dyplomy. Dziewczynki będą wolały zapewne urządzić swój pokój według ulubionego koloru, np. różowego. Można również zainwestować w dużą tablicę oraz specjalne markery, dzięki czemu będą mogły rozwijać swoje talenty malarskie. Indywidualizacja wnętrza jest znakomitą zabawą zarówno dla dziecka, jak i rodziców, którzy pomogą swojemu dziecku zrealizować unikalny pomysł i uświadomią mu, że jego zdanie jest bardzo ważne.

Jeżeli chodzi o dobór mebli, należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Ważną kwestią jest także bezpieczeństwo. Małe dzieci często narażone są na nieszczęśliwe wypadki spowodowane złym wykonaniem lub zamontowaniem niektórych mebli. Należy zwrócić zatem uwagę na stabilność i jakość wykonania mebli, szczególnie biurek i łóżek piętrowych. Ich powierzchnie i krawędzi powinny być odpowiednio gładkie i zaokrąglone. Wspomniane biurko również powinno być dobrane do wieku dziecka. W początkowych etapach rozwoju nie musi być duże, aczkolwiek warto zaopatrzyć się w mebel z regulowaną powierzchnią i wysokością. Wtedy mamy pewność, że nie będziemy szukać nowego wskutek zwiększenia się wzrostu dziecka lub większych wymagań, co do ustawionych na nim rzeczy. W przypadku większego pokoju mamy także większe pole do popisu na aranżacje. Miłym akcentem dla aktywnego dziecka będzie zamontowanie w nim drabinki, huśtawki lub ścianki wspinaczkowej, które pozwolą się mu się „wyżyć” pod kontrolą rodzica.

Dużo inspiracji meblowych, które można wdrożyć projektując pokój dla swojego dziecka znajduje się na stronie internetowej mebli Moll.