obuwie dzieciece

Co jest istotne podczas wyboru obuwia dla dzieci?

Kupno butów nie wydaje się sprawą zbyt trudną, wystarczyć wybrać odpowiedni fason i przymierzyć. Sprawa się mocno komplikuje w momencie, gdy osobą, dla której wybieramy obuwie, jest nasze małe dziecko. Wtedy przestaje być to tak banalne, a co więcej – wymaga od nas wiedzy o skutkach źle dobranych butów. Oto kilka kwestii, które należy mieć na uwadze, wybierając obuwie dla malucha.

Dlaczego wybór obuwia jest tak ważny?

Według lekarzy tylko połowa dorosłego społeczeństwa może pochwalić się zdrowymi, prawidłowo uformowanymi stopami. Problem w dużej mierze spowodowany jest lekceważeniem kwestii doboru obuwia dla rosnącego dziecka. Zbyt małe buty blokują naturalny rozwój stopy, uniemożliwiają poruszanie palcami – skutkuje to między innymi problemem z chodzeniem i utrzymaniem prawidłowej postawy ciała w dorosłym życiu.

Co powinniśmy wiedzieć o doborze butów?

Tym, co powinniśmy brać szczególnie pod uwagę wybierając buty dla dziecka, jest ich rozmiar. Warto kierować się zasadą, że wkładka powinna być o ok. 1 cm dłuższa od stopy dziecka. Zachowanie wolnej przestrzeni pozwoli dziecku na swobodne poruszanie palcami, a co za tym idzie – utrzymanie prawidłowego ułożenia stopy podczas chodzenia. Palce, mimo niepozornych rozmiarów, mają niebagatelne znaczenie dla zachowania stabilizacji stopy podczas chodzenia. Ograniczenie ich ruchliwości sprawia, że rolę stabilizatora przejmują wyższe partie nóg, co z kolei prowadzi do zaburzenia prawidłowej postawy ciała. Rozmiar stopy dziecka najlepiej sprawdzić z pomocą obrysu na papierze – mierzymy na nim odległość od czubka najdłuższego palca do najdalej wysuniętego punktu pięty.

Kolejna rzecz, którą powinniśmy mieć na uwadze, to konstrukcja buta dla dziecka. Jego cholewka powinna wystawać nieco ponad kostkę – zbyt niska cholewa nie będzie stabilizować stawu, z kolei zbyt wysoka będzie utrudniać chodzenie. Zapiętek, czyli część w tylnej części buta również pełni funkcję stabilizacyjną, przytrzymuję piętę w odpowiedniej pozycji, dlatego powinien być on usztywniony. Z kolei podeszwa powinna zginać się na linii zgięcia palców – dobrze, jeśli ponadto jest sprężysta i antypoślizgowa, dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo dziecka. Warto sprawdzić, czy but wykonany jest z materiałów oddychających, takich jak skóra, bawełna czy goreteks.

Bardzo częstą praktyką rodziców jest ubieranie małych dzieci w ubrania po starszym rodzeństwie. Jest to rozwiązanie tańsze, jednak naraża stopę malucha na deformacje, gdyż używany but jest odkształcony przez stopę pierwszego właściciela. Ponadto powinniśmy unikać stosować jakiegokolwiek rodzaju wkładek bez wcześniejszych konsultacji z ortopedą – wkłada używana „na wszelki wypadek” może przynieść skutki odwrotne do zamierzonego i negatywnie wpłynąć na rozwój stopy dziecka.

Szeroki wybór obuwia dla dzieci znajdziemy w ofercie firmy Trammpy.

Materiał partnera