Cechy dobrego krzesełka do karmienia dla dziecka

Karmienie dziecka bywa wyzwaniem, którego skala rośnie wraz z rozwojem dziecka – gdy maluch zaczyna chodzić, podawanie mu posiłków wymaga prawdziwego sprytu i sporego wysiłku. Dużym ułatwieniem może okazać się zakup odpowiedniego krzesełka do karmienia. Doradzamy czym należy kierować się przy jego wyborze.

Rodzaje krzesełek

W sklepach z akcesoriami dla dzieci znaleźć można różne rodzaje krzesełek do karmienia. Wśród nich wyróżnia się krzesełka:

  • klasyczne – wolnostojące, posiadają regulowane siedzisko i tackę, można ustawić je w dowolnym miejscu, niektóre mają też stolik do rysowania, co czyni je meblem uniwersalnym; często tego typu krzesełka mają ułatwiające transport kółka,
  • składane – zajmują mniej miejsca, niż klasyczne, można je składać i rozkładać w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb, a dzięki temu ich transport jest bezproblemowy,
  • nadstawki – pozwalają dziecku na spożywanie posiłku wraz z rodzicami, przypina się je do standardowych krzeseł, niektóre modele mają też doczepiane nóżki,
  • mocowane do blatu – montuje się je do stołu z pomocą antypoślizgowych zaczepów, dzięki czemu dziecko może jeść wraz z rodzicami; warto pamiętać, że te krzesełka można mocować jedynie do ciężkich i dużych stołów, które utrzymają ciężar dziecka.

Wygodne siedzisko

Wybierając krzesełko do karmienia trzeba koniecznie zwrócić uwagę na siedzisko. Powinno być odpowiednio dopasowane, miękkie i wygodne, by dziecko lubiło w nim siedzieć. Najlepiej, jeśli obicie jest kolorowe, a jednocześnie pasuje do stylistyki wnętrza, w którym będzie się znajdować. Musi być jednak przede wszystkim praktyczne.

Dziecko podczas jedzenia brudzi nie tylko siebie, ale też wszystko w swoim otoczeniu. Dlatego siedzisko krzesełka powinno być łatwe w czyszczeniu. Najlepsze są siedziska z wodoodpornym obiciem – radzi nasz rozmówca, reprezentujący sklep internetowy Świat Dziecka.

Ponadto, dobre siedzisko to takie z regulowaną wysokością, ponieważ może posłużyć dziecku przez kilka lat. Warto postawić na model posiadający pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Dopasowanie

Wygodne krzesełko do karmienia powinno być dopasowane względem wieku dziecka, a przede wszystkim jego wzrostu i wagi. Do każdego modelu przypisany jest określony wiek malucha, dla którego jest przeznaczony. Zazwyczaj znaleźć można krzesełka dla dzieci od 6 miesiąca do 2. lub 4. roku życia.

Najważniejsze, aby krzesełko do karmienia zapewniało maluchowi wygodę i bezpieczeństwo. Najlepiej przed zakupem posadzić go w różnych modelach, aby skontrolować, który z nich będzie do niego najlepiej dopasowany.

Materiał partnera