Na co zwracać uwagę przy wyborze kotła gazowego?

Kocioł gazowy to bardzo wygodne i wciąż jeszcze stosunkowo tanie rozwiązanie grzewcze, które w związku z tym nieustannie cieszy się sporą popularnością. Jeśli i my zdecydujemy się na jego zastosowanie do ogrzania domu i wody użytkowej, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka kluczowych aspektów, tak aby dobrać model jak najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Po pierwsze, warto uzmysłowić sobie, że na rynku dostępne są zasadniczo dwa rodzaje kotłów gazowych: jedno- i dwufunkcyjne. Te ostatnie mogą zarówno stanowić serce systemu centralnego ogrzewania, jak i podgrzewać wodę użytkową, podczas gdy kotły jednofunkcyjne zgodnie z nazwą spełniają tylko pierwszą z tych funkcji.

Funkcjonalność

Da się jednak podłączyć do nich zbiornik na wodę, popularne jest też jego zintegrowanie z kotłem w postaci kompaktowej. Od pojemności tego zbiornika zależeć będzie wydajność instalacji, czyli np. możliwość jednoczesnego korzystania z kranu przy zlewie w kuchni i brania prysznica w łazience. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych jest to zależne raczej od mocy ich samych, ale i tak ilość ciepłej wody dostępnej od ręki bywa ograniczona.

Z uwagi jednak na atrakcyjną cenę i niewielkie wymiary kocioł dwufunkcyjny wciąż okazać się może bardzo dobrym wyborem, jeśli dom jest niewielki i mieszka w nim tylko parę osób, a instalacja wodna spełnia określone przez producenta warunki (np. odpowiednie ciśnienie przy minimalnym wymaganym przypływie oraz jego stabilność). Charakter przestrzeni, w której planujemy umieścić kocioł, określi też, czy lepszy będzie dla nas model wiszący, czy stojący.

Moc i jej regulacja

Kolejny ważny czynnik przy wyborze to oczywiście moc grzewcza. – Należy ją dostosować do przewidywanego zapotrzebowania, obliczanego zwykle na podstawie docelowej liczby użytkowników, z ewentualnym uwzględnieniem takich elementów dodatkowych jak choćby nieprzeciętnie duża wanna – mówi specjalista z firmy B.V. Serwis. Dobrym pomysłem z pewnością będzie rozważenie kotła o szerokim zakresie regulacji tejże mocy, a nawet wyposażonego w nowoczesny system czujników, dzięki któremu będzie ona się dostosowywać do bieżących warunków.

Inne ważne aspekty

Pod uwagę warto wziąć także to, jakim dokładnie paliwem ma być zasilany kocioł (etan czy propan-butan), ponieważ niektóre wymagać będą przezbrojenia pod tym kątem. Znaczenie ma również materiał wykonania, od którego zależy żywotność urządzenia (najodporniejszym będzie wysokogatunkowa stal szlachetna z domieszką tytanu i molibdenu), oraz dostępność serwisu i części zamiennych danego producenta. Gdy zaś planujemy z czasem rozbudowę instalacji c.o. o dodatkowe źródła ciepła (np. kolektor słoneczny, pompę ciepła, kominek), powinniśmy wiedzieć, że najlepiej przystosowane będą do tego kotły jednofunkcyjne.

Materiał partnera