Na co zwracać uwagę przy kupnie działki pod budowę domu?

Mogłoby się wydawać, że wybór działki powinien być uzależniony od jej wielkości oraz lokalizacji. W rzeczywistości należy w trakcie podejmowania decyzji wziąć pod uwagę wiele innych czynników, które zdecydują o tym, czy kupno będzie opłacalną inwestycją, czy może wręcz przeciwnie.

Klasyfikacja gruntu

Należy pamiętać, że nie na każdej działce można postawić dom – jeśli to jest naszym celem, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie kupno działki budowlanej. Zakup działki rolnej w celu późniejszego przekwalifikowania jej wiąże się z licznymi formalnościami i może generować dodatkowe koszty. O tym, jak zakwalifikowana jest dana działka, dowiemy się z ewidencji gruntów i budynków.

Rodzaj gleby

Od tego, jaki rodzaj gleby występuje na naszej działce zależeć będzie wybór technologii budowy domu. Na gruntach podmokłych konieczne stanie się zastosowanie bardziej kosztownych metod. Przed wyborem gruntu warto skorzystać z usług geodety, który oceni właściwości ziemi – na podstawie otrzymanych wyników możliwe jest stworzenie odpowiedniego projektu domu

Dojazd do działki

Każda działka powinna mieć zapewniony wygodny dojazd. Warto upewnić się, czy obok działki biegnie droga. Najbardziej optymalną opcją są działki przy drogach gminnych, gdyż w przypadku dróg powiatowych i wojewódzkich trudniej uzyskać pozwolenie na bezpośredni wyjazd na drogę z posesji. Jeśli droga jest prywatna, powinniśmy sformalizować możliwość korzystania z niej. Warto również uwzględnić, na kim spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie drogi, np. jej odśnieżanie i usuwanie uszkodzeń nawierzchni

Dostęp do mediów

Każdy dom potrzebuje dostępu do mediów, takich jak prąd, woda czy – opcjonalnie – gaz. Powinniśmy sprawdzić jak daleko działka znajduje się od sieci przesyłowych – przy zbyt dużym oddaleniu podłączanie się do nich może generować znaczne koszty. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest wykonanie na działce studni głębinowych i zamontowanie własnego zbiornika na gaz.

Okoliczna zabudowa

Przed wyborem działki konieczne jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – dowiemy się z niego między innymi jakie inwestycje są planowanie w okolicy, a także warunki zabudowy. W ten sposób unikniemy kupna gruntu, przy którym za kilka lat może powstać droga ekspresowa czy oczyszczalnia ścieków.

Atrakcyjne działki budowlanej w urokliwej Kobylance w okolicach Szczecina znajdziemy w ofercie firmy Inland Bimo Property.

Materiał partnera