zlew kuchnia

Zlewy podwieszane, wpuszczane i nakładane – charakterystyka

Wybór zlewozmywaka do kuchni bywa prawdziwym wyzwaniem w związku z liczbą modeli dostępnych na rynku. Można zdecydować się na zlewy okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, z jedną, półtora albo dwiema komorami, wykonane ze stali, z ceramiki lub z granitu. Jeżeli chodzi o typ, da się kupić zlewozmywaki podwieszane, wpuszczane albo nakładane na blat. Czym się różnią od siebie? Który rodzaj jest najbardziej praktyczny?

Zlewozmywak powinien być jednocześnie dopasowany do potrzeb osób, które będą z niego korzystać i do konkretnego pomieszczenia. Przy wyborze modelu warto uwzględnić nie tylko jego kształt, pojemność, liczbę komór oraz materiał, z jakiego został wykonany, lecz także typ.

Zlewy nakładane

Bardzo popularnym rozwiązaniem są zlewy nakładane inaczej nasadowe lub modułowe. Ich nazwa wynika ze sposobu montażu – nakłada się je od góry tak, żeby opierały się na szafce kuchennej. Dzięki temu można je bez problemu wstawić samodzielnie bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Nadają się zarówno do mebli robionych na wymiar, jak i tych gotowych kupionych w sieciówkach. Trzeba tylko pamiętać o konieczności dostosowania wielkości zlewozmywaka do szafki oraz o uszczelnieniu krawędzi, aby zapobiec gromadzeniu się resztek. Co ważne, zlewy nakładane pasują do każdego rodzaju blatu. Jeżeli chodzi o styl, kojarzone są z wnętrzami w klimacie rustykalnym lub boho ze względu na widoczny, wystający przedni panel. Występują w wersji ceramicznej, stalowej oraz granitowej, w wielu kolorach.

zlew

Zlewozmywaki wpuszczane

Innym typem zlewozmywaków są zlewy wpuszczane w blat. Podobnie jak wersje nasadowe wkłada się je od góry. Różnica polega na tym, że do ich montażu konieczne będzie wycięcie otworu w blacie, dlatego zazwyczaj potrzebna jest pomoc fachowca dysponującego wyrzynarką. To w zasadzie jedyna wada takich modeli. Do zalet zlewów wpuszczanych można zaliczyć bardzo duży wybór kształtów, kolorów i rozmiarów, a co za tym idzie zróżnicowanie cenowe – bez problemu da się znaleźć zlewozmywak w swoim budżecie, uzyskanie dodatkowej przestrzeni roboczej na blacie – zlew nie zajmuje całej szerokości szafki oraz dobrą szczelność niewymagającą stosowania sylikonu – pomiędzy zlewem a blatem nie powstają szczeliny, w których mogłyby się zbierać resztki jedzenia.

Zlewy podwieszane

Najbardziej nowoczesnym, a jednocześnie estetycznym rozwiązaniem są zlewy podwieszane inaczej podblatowe. Czym różni się zlew podwieszany kuchenny od modeli nakładanych lub wpuszczanych? Sposobem montażu. Zlewozmywaki podwieszane montuje się od dołu szafki, a nie od góry. W związku z tym wymagają wycięcia otworu w blacie, ale jednocześnie da się je dowolnie łączyć np. tworząc dwie lub trzy duże komory. Ich dużą zaletą jest możliwość łatwego utrzymania czystości ze względu na równą krawędź łączącą zlew z blatem kuchennym. Uwaga – przy wyborze tego rodzaju zlewozmywaków trzeba wziąć pod uwagę, że nie powinno się ich montować w blatach wykonanych z materiałów o niskiej odporności na kontakt z wodą. Gdzie kupić zlewozmywak podwieszany? Szeroką ofertę produktów znajdziesz tu: https://comitor.pl/zlewy-podwieszane/