bms

Zalety stosowania BMS – systemu zarządzania budynkiem

Idea inteligentnego budynku narodziła się na przełomie lat 70- i 80-tych XX wieku – od tamtego czasu staje się coraz bardziej widoczna w naszym codziennym życiu. Systemy urządzeń sterujących danymi instalacjami obiektu spotykane są już nie tylko w najnowocześniejszych biurowcach, niektóre z nich pojawiają się również na wyposażeniu zwykłych domów jednorodzinnych. Rozwiązanie to ma liczne zalety.

Czym jest BMS?

U podstaw idei inteligentnego budynku leży BMS, Building Management Systems. Jest to system, stanowiący połączenie wszystkich pomniejszych systemów budynku (np. oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania). W modelowym przykładzie składa się on z magistrali, do której podłączone są wszystkie urządzenia obsługujące daną instalację oraz odpowiednie czujniki. To właśnie przy pomocy tych czujników magistrala zdobywa informacje o warunkach, panujących wewnątrz budynku oraz jego otoczeniu – dzięki temu jest w stanie dostosować pracę odpowiednich urządzeń do aktualnych potrzeb.

Zalety BMS

Wprowadzenie do konstrukcji budynków rozwiązań, które automatycznie dostosowują pracę konkretnych systemów do panujących w danej chwili warunków ma wiele zalet. Należą do nich między innymi:

  • Kontrola wszystkich instalacji budynku z pomocą jednej magistrali – dzięki temu osoby zajmujące się administracją budynków mogą w bardzo łatwy sposób dostosować wszystkie funkcjonalności do aktualnych potrzeb. Jest to szczególnie istotne w dużych obiektach
  • Możliwość analizy danych – magistrale sterujące mogą pobierać dane dotyczące między innymi wykorzystania mediów, temperatury, wilgotności powietrza. Informacje te są dostępne do wglądu i analizy.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu przebywania w budynku – zastosowanie czujników umożliwia między innymi wcześniej wykrywać zagrożenia takie jak zaprószenie ognia i podjąć stosowne kroki w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa. Ponadto jest wygodnym narzędziem wykrywania usterek, które zdarzają się tym częściej, im bardziej skomplikowana jest konstrukcja budynku.
  • Obniżenie kosztów eksploatacji budynku – energia elektryczna jest wymagana do funkcjonowania praktycznie wszystkich urządzeń w budynku, przede wszystkim oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji. Automatyczne włączanie i wyłączanie tych instalacji w konkretnych warunkach (np. uruchamianie światła tylko w pomieszczeniach, w których ktoś przebywa) pozwala znacznie zmniejszyć zużycie energii i innych mediów (np. wody), a tym samym obniżyć wydatki związane z eksploatacją budynku. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na podobne rozwiązania w nowopowstających budynkach.

Stworzenie sprawnego systemu BMS wymaga wysokiej jakości rozwiązań z zakresu automatyki każdego pomniejszego systemu. Firma Steuer Acs specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z kategorii automatyki central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Materiał partnera