Zalety schodów krętych na słupie

Największą zaletą schodów krętych jest to, że zajmują mało miejsca. Można się jednak spotkać z opiniami, że są niewygodne albo niebezpieczne. W naszym artykule chcielibyśmy obalić te mity. Schody kręte, zwłaszcza schody kręte na słupie, mogą okazać się naprawdę dobrym rozwiązaniem w domu, gdzie mamy ograniczoną ilość miejsca przeznaczonego na komunikację. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wszystkie wątpliwości na temat schodów krętych zostaną rozwiane.

Najpopularniejsze schody kręte

Najpopularniejsze kręte schody zbudowane są na rzucie koła, zwykle mają w środku słup, na którym osadzane są „trójkątne” stopnie wachlarzowo. Alternatywą dla tego rozwiązania są schody na planie kwadratu, gdzie stopnie mocowane są w tzw. obwodowych ścianach nośnych. Schody kręcone, inaczej spiralne, wprowadzają do wnętrza wrażenie lekkości. Najczęściej wybierane są do połączenia parteru z górną kondygnacją albo antresolą. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe balustrady, zwiększymy bezpieczeństwo użytkowników schodów, a pokonywanie kolejnych stopni stanie się dla nas wygodniejsze. Schody wykonywane są zazwyczaj z metalu lub drewna bądź z połączenia obu materiałów.

Rzadko decydujemy się na żelbetowe schody kręte, ponieważ ich wykonanie jest skomplikowane – począwszy od deskowania i prawidłowego ułożenia zbrojenia, po zabetonowanie konstrukcji. Schody spiralne to świetna opcja dla wnętrz, które zamierzamy wykończyć w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób. Wpasowują się w każdy design – dowiadujemy się w firmie STALEX z Czaplinka.

Materiały na schody i porównanie kosztów

Schody drewniane zawsze przybierają ponadczasową i elegancką formę. Możemy w łatwy sposób wybrać taki materiał, który w przyszłości będzie współgrał z podłogami, meblami i elementami dekoracji. Schody wykonane z drewna są ciepłe w dotyku, w przeciwieństwie do stopni metalowych, które raczej kojarzą nam się z przemysłem. Wprowadzają przytulną atmosferę. W zależności od rodzaju barierek, na jakie się zdecydujemy, mogą wyglądać klasycznie lub nowocześnie. Schody tego rodzaju powstają zwykle z drewna rodzimego, które jest nam dobrze znane i przyjemne dla naszych oczu. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ich preparatami ochronnymi, by zabezpieczyć je przed ścieraniem oraz działaniem wilgoci. Wymagają regularnej konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta. Schody metalowe to rozwiązanie wyłącznie dla nowoczesnych pomieszczeń, pomieszczeń o chłodnej aranżacji. Metalowe kręcone schody na słupie nie są tak przyjemne w dotyku, jak schody drewniane, a więc nie sprawdzają się w pomieszczeniach, po których poruszamy się na bosaka. Ich zaletą jest wytrzymałość na duże obciążenia oraz łatwe utrzymanie w czystości. Na schodach metalowych nie tworzą się zarysowania, a wszelkie plamy zmyjemy zwykłymi domowymi detergentami. A co z kosztami? Wbrew pozorom schody kręte mogą być tańsze niż ich zabiegowe odpowiedniki. Jeśli więc zależy nam na powierzchni, designie i cenie – to idealne rozwiązanie.

Materiał partnera