meble drewniane

Zalety mebli z drewna

W dobie wszechobecnych sklejki i płyt wiórowych drewno zaczyna być wyznacznikiem pewnego prestiżu i pożądanym materiałem. Kojarzy się z solidnością, trwałością i dobrymi tradycjami stolarskimi. Ile w tym prawdy? Czy meble z drewna rzeczywiście są warte swojej ceny? Oto kilka zalet, które odróżniają je od tych wykonanych z innych materiałów stolarskich.

Jakie są zalety mebli z drewna?

Mówiąc najprościej – meble z drewna mają dokładnie te same zalety, co drewno, a nawet jeszcze więcej, bo są poddawane specjalnej obróbce potęgującej jego mocne strony.

Pod względem użytkowym najistotniejszą zaletą drewna jest, oczywiście, jego solidność i trwałość. I takie właśnie będą meble z niego wykonane. Dębowe łoża naszych prababć kurzą się na strychach, ale w miarę upływu lat nie ponoszą większych szkód. Nie warto nawet zastanawiać się, gdzie jest teraz nasze łóżko ze sklejki, na którym spaliśmy w latach szkolnych…

Walory zdrowotne to kolejna istotna przewaga drewna. Jest ono hipoalergiczne, „oddycha” i nie gromadzi tak łatwo wilgoci, w której mogłyby się rozwijać szkodliwe szczególnie dla dróg oddechowych grzyby i bakterie. W zależności od sytuacji pochłania bądź oddaje wodę. Poddane impregnacji jest jeszcze odporniejsze na zawilogocenia.

Nie tylko funkcjonalność

Nie da się ukryć, że w pierwszej kolejności zwracamy jednak uwagę na wygląd. Dotyczy to także mebli z drewna – po względem estetyki pokonują one meble zrobione z tańszych materiałów w przedbiegach. Widać to wyraźnie np. na www.belbazaar.pl. Największą chyba zaletą  dotyczącą wyglądu mebli z drewna jest ich unikatowość. Nie ma dwóch identycznych drzew, a więc nie ma dwóch identycznych desek, co oznacza, że nawet meble wykonane na podstawie jednego projektu z tego samego gatunku drzewa będą się różnić.

Różnorodność zwiększa się, kiedy uwzględnimy liczbę gatunków drzew stosowanych w przemyśle meblarskim, a także możliwość bejcowania i lakierowania go. Drewno daje ogromne możliwości jeśli chodzi o kreowanie wyglądu, a ponadto doskonale się prezentuje we wszystkich stylach – od Ludwika XIV po modne obecnie meble inustrialne. Jednocześnie meble drewniane świetnie komponują się z innymi materiałami i tworzywami, zwłaszcza naturalnymi, jak kamień czy skóra.

W świetle wszystkiego powyżej można uznać, że meble z drewna są doskonałym wyborem dla osób, które nie tylko cenią trwałość oraz solidność, ale też chcą podkreślić wyjątkowy charakter swojej przestrzeni.

Materiał partnera