Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u psów?

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u psów?

Problemy z zębami nie są typowe tylko dla ludzi – również nasi czworonożni przyjaciele mogą cierpieć na choroby zębów i dziąseł, które będą sprawiać im ból i dyskomfort a ostatecznie mogą stać się przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych dla całego organizmu. Stosowanie czyszczących zęby kostek jest czasem niewystarczającą metodą dbania o higienę jamy ustnej psa – wtedy konieczne jest udanie się do weterynarza. Jakie zabiegi obejmuje psia stomatologia?

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to problem z którym zmagają się nie tylko ludzie, ale również psy. W jaki sposób dochodzi do jego powstania? Za wszystkim stoi mineralizacja osadu nazębnego, czyli resztek pożywienia, bakterii oraz ich martwych szczątek, oblepiających zęby. -Normalnie osad jest miękki, jednak w kontakcie ze śliną dochodzi do jego mineralizacji, czyli inaczej zwapnienia – wyjaśnia lek. wet. Wojciech Nowakowski – w ten właśnie sposób osad przemienia się w kamień, którego nie da się usunąć żadnymi domowymi sposobami. Weterynarze mogą oczyścić psie zęby z kamienia za pomocą urządzeń generujących ultradźwięki – metoda ta jest całkowicie bezpieczna, powoduje skruszenie kamienia nie raniąc jednocześnie samych zębów. Warto pamiętać, że nieusunięty kamień w aż 80% przypadków staje się przyczyną choroby przyzębia, znanej lepiej jako paradontoza, która w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do wypadania zębów oraz licznych powikłań pod postacią chorób serce, nerek i wątroby.

Leczenie kanałowe

Fachowo leczenie kanałowe nazywane jest endodoncją. Stosowane jest w leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich a następnie ponownym wypełnieniu przy użyciu odpowiedniego materiału. Cały zabieg jest bardzo bolesny, dlatego przeprowadzany jest w znieczuleniu. Leczenie kanałowe odznacza się wysoką skutecznością, choć należy pamiętać, że mogą pojawić się pewne powikłania po zabiegu, np. pod postacią bólu, który uniemożliwi zwierzęciu spożywanie pokarmów. Warto jednak podjąć ryzyko i go przeprowadzić, w przeciwnym wypadku jedyną alternatywą będzie usunięcie chorego zęba.

Ekstrakcja zębów

Czyli inaczej usunięcie zębów. Ekstrakcja może być konieczna z różnych przyczyn, np. poważnego uszkodzenia zęba w wyniku wypadków lub nieodwracalnych zmian w strukturze zęba wywołanych chorobą. Niekiedy ekstrakcja jest najlepszą metodą by uchronić psa przed dalszymi, poważniejszymi komplikacjami, ale stosuje się ją w ostateczności.

Materiał partnera