wykonczenie-wnetrz

Wykończenie wnętrz w standardzie – jak zapłacić, aby nie przepłacić?

Wydatki związane z zakupem nowego mieszkania nie kończą się na kosztach samego lokalu – zanim będziemy mogli zamieszkać w we własnych czterech kątach, konieczne będzie ich odpowiednie wykończenie i doprowadzenie do stanu używalności. Jak zrealizować to zadanie, aby nasz portfel wyszedł z tego cało, a mieszkanie nadawało się do życia w nim?

Krok pierwszy – projekt

Zanim zabierzemy się za wykończenie mieszkania, powinniśmy mieć jakiś konkretny projekt, według którego będziemy działać. Na rynku swoje usługi oferują profesjonalni projektanci wnętrz, za opłatą tworzący koncepcję całego wnętrza – od wykończenia ścian po meble i dekoracje. Jest to bardzo wygodna opcja, jeśli jednak zależy nam na minimalizacji kosztów, powinniśmy sami obmyślić, jak będzie wyglądać nasze mieszkanie. Możemy się w tym celu inspirować propozycjami z pism wnętrzarskich lub aranżacji proponowanych przez salony meblowe. Warto również pomyśleć o pomocy salonów kuchennych i łazienkowych – firmy specjalizujące się w tworzeniu zabudowy tych pomieszczeń często oferują stworzenie darmowego projektu.

Krok drugi – materiały

Do wykończenia wnętrza będziemy potrzebowali odpowiednich materiałów. Oczywiście z ograniczonym funduszem nie będziemy mogli sobie pozwolić na najlepsze surowce na posadzki czy panele ścienne, nie znaczy to jednak, że powinniśmy ograniczać się do najgorszej jakości produktów. Warto spędzić trochę czasu na przetrząsaniu internetu i ofert składów budowlanych w poszukiwaniu okazji cenowych. Warto również zdecydować nie na ograniczenie ilości materiałów do minimum – zamiast malować każde z pomieszczeń na inny kolor, lepiej wybrać jeden, najbardziej neutralny. Zakupując większą ilość materiałów mamy większą szansę na wynegocjowanie rabatu i zmniejszamy ryzyko, że zostanie nam więcej farby, niż potrzebujemy. To samo dotyczy materiałów do wykończenia podłóg, kafelków, oświetlenia.

Krok trzeci – wykonanie

Nie wszystkie prace wykończeniowe będziemy w stanie wykonać sami, gdyż nie mamy do tego odpowiednich umiejętności, wiedzy ani sprzętu. Potrzebne będzie wtedy zatrudnienie specjalisty. Na pewno jednak znajdą się takie zadania, z którymi sobie z łatwością poradzimy – może to być malowanie ścian, układanie wykładziny lub paneli podłogowych, czy też montaż oświetlenia i gniazdek. Każda praca, którą wykonamy własnymi siłami to więcej oszczędności w naszej kieszeni.

Wysokiej jakości mieszkania w stanie deweloperskim, czyli nadające się do samodzielnego wykończenia znajdziemy w ofercie firmy deweloperskiej Dombud.

Materiał partnera