Wykładziny dywanowe kontra panele. Co lepiej sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach?

Podłoga ma duże znaczenie dla całej aranżacji domu i komfortu mieszkania w nim. Nie można podejmować pochopnych decyzji, ponieważ podłóg nie wymieniamy raz na kilka miesięcy czy lat. Potrzeba znacznie więcej czasu, aby ponownie zastanowić się nad tym istotnym elementem wykończeniowym i zadać sobie pytanie – wykładziny panelowe czy panele?

Zalety wykładzin panelowych

Wykładziny panelowe cieszą się dużą popularnością z racji skutecznej ochrony przed zimnem i hałasem. Dobrze tłumią dźwięki oraz zapewniają komfortowe, ciepłe wnętrza – mówi nasz rozmówca z firmy Hoton. Mogą mieć różne faktury, wzory i kolory. Sprawdzą się w każdym pokoju naszego domu, zarówno w sypialni, jak i w pokoju maleństwa. Najlepiej wyciszają pomieszczenie wykładziny wełniane. Poliamidowe z kolei nie wchłaniają wody, są odporne na gniecenie oraz ścieranie. Wykładziny polipropylenowe są jeszcze trwalsze i jedynie ciężkie meble są w stanie pozostawić ślady wgnieceń. Spód wykładzin może być wykonany z filcu, gąbki, juty bądź gumy kauczukowej. Filc można kłaść na każdym podłożu. Nie strzępi się, gąbki z kolei są odporne na wilgoć i dobrze wyciszają oraz izolują od zimna. Juta jest bardzo odporna na wysoką temperaturę, dlatego nada się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Guma kauczkowa nadaje się tylko na beton, a do tego jest droga, dlatego rzadko ją wybieramy. Jeśli chcemy, aby wykładziny podłogowe były bezpieczne dla naszego dziecka, sprawdźmy, czy posiadają atest bezpieczeństwa.

Zalety paneli

Panele, w odróżnieniu do wykładzin panelowych, pozwalają na utrzymanie w pokoju w czystości bez nadmiernego wysiłku. Można szybko je przetrzeć mopem bądź ścierką, usuwając wszelkie zabrudzenia. Muszą spełniać normy bezpieczeństwa, tylko wtedy nie są zagrożeniem dla bawiących się na podłodze maluchów. Panele wyglądają elegancko, niemal jak parkiet. Jeśli chcemy, aby były wystarczająco wytrzymałe, zdecydujmy się na odpowiednią klasę ścieralności. A3 sprawdzi się w sypialni, ale na korytarz lepiej zdecydować się na klasę ścieralności A5.

Nie spiesz się z decyzją

Każda decyzja powinna być przemyślana. Tym bardziej, że ze sprawami wykończeniowymi domu wiążą się spore koszty. Kiedy już zamówimy podłogę, znacznie trudniej będzie się wycofać. Musimy samodzielnie osądzić, na czym szczególnie nam zależy i które z przedstawionych cech są dla nas najbardziej istotne. Tylko takim sposobem uda nam się dokończyć remont albo w pełni urządzić mieszkanie i w końcu zamieszkać w swoim gniazdku.

Materiał partnera