Jak powinna wyglądać odpowiednia konserwacja basenów?

Basen wymaga regularnego czyszczenia i okresowego serwisowania. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić konserwację basenu, która zagwarantuje jego odpowiedni stan techniczny i higieniczny. Sprawdź, jak zabezpieczyć basen na zimę i przygotować go do sezonu letniego.

Przygotowanie do zimy

Po sezonie letnim, zacznijmy od spuszczenia wody. Nie wypuszczajmy jednak jej całości, zostawmy w niecce około 15 cm wody poniżej wylotu skimmera. Zapobiegnie to przelewaniu się zawartości basenu podczas opadów i pękaniu ścian, na które napiera zamarzająca ziemia.

Następnie, zdezynfekujmy wodę chlorem, usuwając z niej drobnoustroje i związki, które powodują tworzenie glonów i powstawanie odbarwień oraz trudnych do usunięcia osadów. Możemy to również zrobić stosując środki bakteriobójcze. Nie tylko zdezynfekują one wodę, ale zapobiegną też osadzaniu się korozji i niszczeniu fug.

Wiosenne porządki

Na wiosnę znów powinniśmy przystąpić  do konserwacji. Usuńmy z basenu wszystkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się zimą i ponownie zastosujmy środki dezynfekujące wodę. To dobry moment na ewentualne pracę naprawcze przed rozpoczęciem sezonu i profesjonalny serwis basenu.

Konserwacja basenu latem

Gdy basen znów zacznie działać, powinniśmy dodatkowo zdwoić nasze wysiłki. Nie zapominajmy o czyszczeniu go z piasku (np. za pomocą podwodnych odkurzaczy) i śmieci (wykorzystując specjalne siatki i szczotki ręczne do czyszczenia narożników).

Jeśli nie chcemy pływać w mętnej wodzie, regularnie sprawdzajmy też pH wody. Jeśli jego stężenie nie będzie mieścić się w normach, należy zastosować odpowiednie środki, aby je przywrócić. Stosuje się do tego środki ręcznie dozowane  albo automatyczne chloratory. Możesz też zamontować w basenie autonomiczny dozownik, który sam zmierzy wartość pH i ją wyreguluje.

Dodatkowo nie zapomnij także o regularnym chlorowaniu. To klasyczna, ale i pewna metoda na zachowanie czystości wody.

Nie zapomnij też o filtrze

Jak dodaje ekspert z firmy WodexNie zapomnijmy też o regularnym kontrolowaniu filtra i jego płukaniu. Zgromadzony tam brud bardzo szybko pogarsza jakość wody w basenie i jest wylęgarnią dla bakterii, co zwiększa zużycie środków chemicznych do odkażania wody.

Kąpiel w przydomowym basenie to prawdziwa frajda i luksus. Będzie on jednak możliwy tylko wtedy, jeśli nie zapomnimy o odpowiedniej konserwacji. W przeciwnym razie, basen szybko zamieni się w popękaną, zaglonioną nieckę, gdzie nikt nie będzie miał ochoty wejść.

Materiał partnera