basen ogrodowy

Wybudowany czy kupiony – w jaki basen ogrodowy warto zainwestować?

Posiadanie basenu to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Przyjemność jednak kosztuje, a wybudowanie odpowiedniej instalacji wiąże się ze sporymi wydatkami. Stajemy wówczas przed dylematem – lepiej zakupić basen gotowy, czy stworzyć go od podstaw?

Baseny gotowe

Kupno basenu gotowego to rozwiązanie zdecydowanie prostsze. Tego typu konstrukcje są łatwe w instalacji i mniej kosztowne. Do ,,gotowców” należą m.in. baseny dmuchane. Nie potrzeba dla nich stałego miejsca w ogrodzie, nie wymagają też żadnych prac budowlanych, a w razie potrzeby można je zwinąć i schować w szufladzie. Produkowane są zazwyczaj z cienkiej, wytrzymałej gumy, przyjmującej obciążenia do kilku metrów sześciennych wody. Rozwiązania tego typu sprawdzają się idealnie jako baseny dziecięce.

Do bardziej złożonych konstrukcji gotowych należą baseny poliestrowe, wzmacniane utwardzanym termicznie włóknem szklanym. Materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością, jest odporny na działanie promieni UV oraz skrajne temperatury. Część modeli umieszcza się na powierzchni gruntu, inne w niecce. Te nadzwyczaj obszerne osiągają powierzchnię nawet 10 m2, a tym samym nadają się do w miarę swobodnego pływania.

Mimo wielu zalet, baseny ,,kupne” mają również istotne wady. Należą do nich ograniczenia form i rozmiarów. Stawiając na rozwiązania gotowe, musimy dostosować się do wizji producenta, korzystając z narzuconych wzorców, a nie z własnego projektu. Druga sprawa, to mała atrakcyjność wyboru. ,,Polski rynek oferuje raczej mniejsze baseny, o niezbyt ciekawych kształtach i słabo udokumentowanej jakości. Cena również bywa nieatrakcyjna, zwłaszcza w zestawieniu z cechami użytkowymi basenu” – komentuje ekspert renomowanej firmy ASTRALPOOL, wyspecjalizowanej w projektowaniu i produkcji basenów przydomowych. Tak np. baseny dmuchane łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, a te poliestrowe z czasem podlegają degradacji, matowieniu i utracie koloru. Warto mieć to na uwadze, przed podjęciem decyzji zakupowej.

Baseny budowane

Baseny budowane wymagają interwencji ekipy montażowej, która wzniesie na naszym ogrodzie odpowiednią konstrukcję. Mogą być to np. baseny ze stali ocynkowanej i z tworzyw sztucznych. Od zewnątrz są one pokryte tworzywem sztucznym, zaś od wewnątrz lakierem ochronnym. Posiadają rozmaite formy (okrągłe, owalne, ósemki itd.), rozmiary (długość nawet do 10 m, głębokość ok. 1,5 m) i kolory (wypełniająca folia PCW może mieć np. niebieską lub turkusową barwę). Baseny składa się i ustawia w specjalnie przygotowanym podłożu tudzież w wykopie, zalanym wcześniej kilkunastocentymetrową płytą betonową.

Do najbardziej tradycyjnych form budowlanych należą jednak baseny ze zbrojonego betonu, wyposażone we wmurowaną nieckę, wyłożoną płytkami ceramicznymi lub folią z PCW. Folia jest okrywana specjalną powłoką akrylową, wzmacniającą odporność konstrukcji – np. na działanie skrajnych temperatur, promieniowanie UV czy środki chemiczne. Baseny tego typu widujemy na co dzień nie tylko w ogrodach, ale też w miejscach publicznych – na kąpieliskach czy w obiektach sportowych.

Baseny budowane to konstrukcje o wiele droższe, cechujące się wyższą jakością niż ich kupne odpowiedniki. ,,Przede wszystkim możemy je zaprojektować według własnego uznania. Realizacje te są również zaopatrzone w specjalne urządzenia oczyszczające wodę, jak filtry czy pompy. Do uzdatniana stosuje się środki chemiczne, które stanowią dodatkowy, choć niezbędny wydatek” – twierdzi specjalista ASTRALPOOL. Mimo, że inwestycja w basen budowany od podstaw bywa kosztowna, szybko się zwraca – w postaci wysokiej jakości wypoczynku. Tego typu konstrukcje można odradzić jedynie osobom, które traktują basen jako obiekt tymczasowy, dający się wymontować po sezonie letnim. W innym wypadku, zdecydowanie lepiej postawić na basen tradycyjny.

Materiał partnera