okna dachowe

Wszystko o oknach dachowych

Każde poddasze można zmienić w bardzo przytulny salon lub sypialnię. Kluczem do osiągnięcia upragnionego celu jest doświetlenie pomieszczenia światłem słonecznym – a do tego niezbędnego będzie zamontowanie odpowiednich okien dachowych. Obecny rynek oferuje nam szeroki wybór modeli okien, różniących się od siebie między innymi parametrami izolacyjnymi oraz konstrukcją. Co powinniśmy wiedzieć o tym rodzaju stolarki?

Rodzaje okien dachowych

Poszczególne typy okien dachowych różnią się między sobą konstrukcją, zapewniającą między innymi różne sposoby otwierania okien. Poza standardowymi oknami uchylnymi producenci tacy jak firma Fakro oferują okna uchylno-obrotowe, które umożliwiają np. łatwe mycie okien od zewnątrz, a także okna kolankowe, czyli wyposażone w przedłużenie znajdujące się w ścianie. Ciekawą opcją są okna podzielone na dwa skrzydła – po otwarciu tworzą one mały balkon. Ponadto na rynku znajdziemy okna o podwyższonych parametrach izolacyjnych lub wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe.

Okna dachowe a straty ciepła

Niezależnie od swej jakości, żadne okno nie zagwarantuje nam zerowych strat energii cieplnej. Przerwanie ciągłości konstrukcyjnej ściany lub dachu i wstawienie w to miejsce okna powoduje bowiem powstawanie tak zwanych mostków termicznych, czyli miejsc o mniejszym oporze cieplnym – to właśnie tędy ucieka najwięcej ciepła z naszego domu. Mimo to możemy zminimalizować jego straty, wybierają okna o odpowiednich parametrach izolacyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów ekologicznych i pasywnych, które konstruowane są w sposób umożliwiający ograniczenie zużycia energii pobranej do ogrzania domu.

Okna dachowe latem i zimą

Okna dachowe mają opinię dość problematycznych, szczególnie o dwóch porach roku – zimą i latem. Kiedy spadnie śnieg, trzeba je odśnieżać, natomiast gdy na zewnątrz robi się gorąco okna powodują nadmierne dogrzewanie poddasza. W rzeczywistości oba problemy nie są tak trudne do rozwiązania. Jeśli okna poddasza znajdują się od strony południowej prawdopodobnie śnieg nie będzie na nich zalegał, gdyż będą zbyt nagrzane – zarówno od słońca, jak i od ciepła przenikającego z wnętrza. W przypadku okien północnych kwestia ta jest nieco trudniejsza, lecz również i tutaj zwykle ciepło uciekające z pomieszczenia będzie wystarczające, by zapobiec osadzaniu się nie śniegu. Dopiero w przypadkach dużych mrozów i intensywnych opadów konieczne będzie usunięcie śniegu ręcznie. Rozwiązaniem problemu zbyt wysokiej temperatury w lecie będzie montaż rolet zewnętrznych, które uniemożliwią nagrzewanie się okien od słońca i powodowanie efeku szklarni.

Szeroki wybór okien marki Fakro znajdziemy w ofercie Firmy Handlowej Zajkowska.

Materiał partnera