materialy na dach

Wszystko o dachu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiałów na dach?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji domu – nie tylko zabezpiecza mieszkańców przed warunkami atmosferycznymi, zapewnia izolację cieplną i akustyczną, ale również często decyduje o estetyce całego budynku. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pokryć dachowych – od najpopularniejszych blachodachówek, po dachówki ceramiczne. Czym się kierować w wyborze pokrycia dachowego do swojego domu?

Estetyka

Dla wielu osób właśnie to jest najistotniejsza cecha pokrycia dachowego. W zależności od tego, jakiego rodzaju dach został przewidziany w projekcie, będzie on stanowił mniej lub bardziej rzucający się w oczy element konstrukcji domu. Na rynku dostępne są pokrycia w różnych kolorach, wykonane z różnych materiałów, matowe oraz błyszczące. Należy pamiętać, że dach będzie służyć nam przez długie lata – niskiej jakości pokrycia dachowe mogą w tym czasie tracić swój kolor, ulegać skruszeniu i odkształceniu, lub wykazywać mniejszą odporność na pojawianie się charakterystycznego zielonego nalotu.

Warunki klimatyczne

Głównym zadaniem dachu jest ochrona domu i jego mieszkańców przed opadami deszczu i śniegu, wiatrem oraz chłodem. Przy wyborze materiału na dach należy brać pod uwagę klimat panujący w rejonie, w którym budujemy nasz dom. Dachówki ceramiczne czy betonowe są ciężkie i bardzo odporne na wilgoć, niskie temperatury i wysokie obciążenia – dlatego świetnie poradzą sobie z intensywnymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem. Ponadto są bardzo dobrym izolatorem akustycznym, stukot uderzających o niej kropel deszczu czy gradu jest prawie niesłyszalny wewnątrz domu, możliwe jest dzięki nim stworzenie komfortowych pomieszczeń na poddaszu. Jej zalety sprawiają, że sprawdzą się idealnie jako pokrycie domu stojącego w rejonie o surowym, mroźnym klimacie, np. w górach. Klimat nizinny jest znacznie łagodniejszy, dlatego blachodachówka będzie wystarczającym rozwiązaniem. Oczywiście blachodachówka blachodachówce nierówna, wszystko zależy od zastosowanych powłok zabezpieczających produkt. Przykładowo blachodachówka z posypką ze skały wulkanicznej jest przystosowana do montażu w trudnych górskich lub nadmorskich rejonach, a producent potwierdza to nawet 50-letnią gwarancją.

Koszty

Koszt wykonania dachu to nie tylko cena, którą zapłacimy za dachówkę, ale również koszt wykonanie odpowiedniej więźby dachowej oraz zatrudnienia fachowego dekarza. Należy pamiętać, że ciężkie dachówki ceramiczne wymagają skonstruowania więźby, który utrzyma ich ciężar oraz – w okresie zimowej – napór zalegającego na nich śniegu. Ich montaż jest ponadto trudniejszy niż położenie blachodachówki oraz wymaga więcej czasu. Z tego powodu jeśli nasz dom nie wymaga ceramicznego pokrycia dachowego, bardziej ekonomicznym wyjściem będzie dach z blachodachówki.

Wysokiej jakości pokrycia dachowego, o których mowa w artykule, znajdziemy w ofercie firmy Ambit Pokrycia Dachowe.

Materiał partnera